Vodní kanál modelovaný pro olympijské hry bude dlouhý 250 metrů a jeho maximální sklon bude dva metry. Při převýšení 4,5 metru jím bude protékat 12 kubíků za sekundu. Model který můžete vidět je v měřítku 1:13. V Dejvicích na půdě ČVUT jej vytvořili kromě jiného ze 198 metrů čtverečních voděodolné překližky, 17,9 kilogramu tmelícího lepidla a 2 200 šroubů.
Účelem přípravy modelu a souvisejícího výzkumu je právě správné zanesení překážek. Cílem je, aby se voda chovala co nejlépe. Na některých stavbách vkládají překážky až za běhu, takže pořád zastavují a pouští vodu. V tomto případě se většina tohoto testování odehraje v Praze na půdě ČVUT a pak se to bude na místě už jen dolaďovat. Jaroslav Pollert odhaduje, že tak 90 procent překážek bude umístěna přesně podle modelu.
Pro lepší zapojení návštěvníků bylo možné vyrobit si na místě vlastní malou „kanoi“, osadit do ní svíčku, jejíž plamen symbolizoval život kanoisty. Členové spolku absolventů potom soutěžili které lodě dojedou do cíle a v jakém čase.
Kromě vodního kanálu bylo zajímavé vidět testování vodní komory pro separaci přívalových srážek ve splaškové kanalizaci. Nebo testování vodopádu v různých měřítcích.
Absolventi, kteří jsou již řadu let v praxi se tak mohli setkat na společenské akci a vidět co se na jejich bývalé vysoké škole děje dnes.
Jak se staví model kanálu:
Reportáž o vodním kanálu na ČT můžete vidět ZDE.
Předchozí testování vodního kanálu, Auckland Whitewater stadium model můžete vidět ZDE.
Chcete se zúčastnit další akce?
Alumni ČVUT stále přijímá nové členy. Spolek je provozován za účelem navázání a udržení kontaktu absolventů minulých s absolventy příštími.
Přihlásit se můžete na www.absolventicvut.cz, najdete zde také přehled plánovaných akcí a novinek v rámci celého ČVUT.