Renesas Electronics Corporation oznámila, že dosáhla dohody se společností Altium Limited, lídrem v oblasti elektronických konstrukčních systémů, ve které Renesas získá všechny zbývající akcie společnosti Altium, čímž se společnost Altium stane dceřinou společností ve stoprocentním vlastnictví společnosti Renesas.
Jako vždy jsou součástí oznámení právní doložky a finanční podmínky, které budou provázet tento japonsko-australský obchod. Altium je totiž od svého založení v roce 1985 australskou společností a v USA sídlila pouze její dceřiná společnost. Očekávaný termín dokončení akvizice, včetně schválení regulačními orgány je ve druhé polovině roku 2024.
Z informace můžeme vyčíst, že Renesasu se opravdu daří, protože má peníze na tyto nákupy. O posledních akvizicích informoval na přelomu letošního roku, šlo o výrobce GaN Transphorm. Dohady o spojení Altium a Renesas se objevily již loni, kdy Renesas oznámil, že 100% EDA podpora jeho produktů bude v prostředí Altium. Nyní se obchod stává realitou.
Renesas rozšiřuje své produktové portfolio vestavěných procesorů, analogových, napájecích a konektivních procesorů s cílem stát se globálním lídrem v oblasti vestavěných polovodičových řešení. Kromě toho společnost Renesas rozvíjí svou strategii digitalizace, která umožňuje lepší uživatelskou zkušenost (UX) prostřednictvím cloudového vývoje.
S technologickým pokrokem je návrh a integrace elektronických systémů stále složitější. Současné toky návrhu elektronického systému jsou komplikovaným a iterativním procesem, který zahrnuje více zúčastněných stran a krok návrhu, od výběru a vyhodnocení komponent až po simulaci a fyzický návrh PCB. Vývojáři musí být schopni navrhovat systémy, které jsou nejen funkční, ale také efektivní a nákladově efektivní ve zkrácených vývojových cyklech.
Renesas od začátku ujišťuje o tom, že systém Altium zůstane otevřený pro produkty i služby třetích stran. Vývojáři, kteří s EDA už pár let dělají, mají nárok na skeptický povzdech. Jsou zde příklady z minula. Převzetí Eagle Autodeskem v roce 2016 mělo přinést řadu perspektiv, tou zatím poslední je ukončení podpory v červnu 2026. Nabízeným pokračováním je Autodesk Fusion, pochopitelně zcela jinak fungující a za zcela jiných finančních podmínek. Stejně, ale rychleji proběhla úplná fúze Mentor Graphics do podoby Siemens EDA.
Nezávislost a otevřenost návrhového software se tak zřejmě stává minulostí, protože KiCAD, EasyEDA ani otevřený projekt Horizon se mainstreamovým standardem již nestanou. Výrobci čipů tak upevní pozici svých vývojových ekosystémů, protože kombinace součástek od neschválených či neoblíbených výrobců, tedy těch, kteří nebudou v dané knihovně, bude znamenat časovou ztrátu při vývoji i rizika možných chyb. V případě této akvizice bude zajímavé sledovat, jaká budoucnost čeká další platformy pd křídly firmy Altium, například Octopart nebo Nexar, které dnes představují nástroje diverzifikace dodavatelů.