Společnost Siemens vyvíjí novou cloudovou aplikaci pro světovou výstavu Expo 2020 v Dubaji, která by se měla stát vzorovým modelem pro chytrá města budoucnosti. Část výstavních prostor již byla připojena k internetu věcí (IoT). Aplikace by měla během šesti měsíců trvání dubajského Expa 2020 zajistit jeho digitální optimalizaci, zpříjemnit návštěvníkům pobyt a snížit spotřebu vody a energie. Zpočátku se zaměří na dvě hlavní oblasti – environmentální monitoring a zavlažování. V této fázi bude shromažďovat, monitorovat, korelovat, analyzovat a vizualizovat data z výstaviště, čímž umožní sledování a řízení infrastruktury ze statických i mobilních přístrojů v reálném čase.
Aplikace, která je vyvíjena v úzké spolupráci s Expo 2020 Dubaj, aktuálně prochází testováním v projektové kanceláři výstaviště. S postupem dokončování infrastruktury bude rozšiřována o další oblasti, jako je například udržitelnost, monitorování nabíjení elektromobilů a další možnosti využívání dat, aby do jedné aplikace začlenila nejrůznější prvky tvořící chytré město. Nakonec bude připojena k celému ekosystému Expa. Vznikne tak nejpropojenější světová výstava v historii, která představí možnosti integrace městské infrastruktury do internetu věcí.
„S novou digitální aplikací se Expo 2020 v Dubaji stane nejpropojenějším veletrhem v historii. A to je skutečně velký pokrok v našem zkoumání možností, jak digitalizace a technologie IoT mohou pomoci řešit výzvy, jimž jednotlivá města čelí,“ uvedl COO a CTO koncernu Siemens AG Dr. Roland Busch. „Propojení infrastruktury největší akce v arabském světě s internetem věcí znamená, že dokážeme dále formovat rozvoj chytrých měst budoucnosti po celém světě.“
Technologický ředitel dubajského Expa 2020 Mohammed Alhashmi k tomu poznamenal: „Aplikace Siemens je skvělým příkladem toho, čeho se snažíme při přípravách Expa 2020 dosáhnout – chceme našim partnerům nabídnout testovací místo, kde budou ve velkém měřítku využívány nejrůznější inovace a zkoumán potenciál nových technologií. Cílem je zajistit kvalitní fungování a zážitky v souladu s našimi hlavními tématy, kterými jsou Příležitost, Mobilita a Udržitelnost‘.“
Nová aplikace se bude rozrůstat společně s místem konání světové výstavy. Postupně budou začleněny funkce pro využití strojového učení a umělé inteligence na podporu předpovědí. Jakmile aplikace získá dostatečné množství historických dat ze senzorů, může být vytvořen model pro učení a mohou se provádět predikce a předpovědi. Pokud bude například připojena k meteorologické stanici, může využít historická a reálná data o počasí a kvalitě vzduchu pro předpověď pravděpodobnosti vzniku písečné bouře, a následně vytvořit vhodná doporučení pro infrastrukturu veletrhu. Aplikace dokáže využít data ze senzorů všech výrobců, takže není závislá na konkrétních senzorech a branách.
Aplikace pro Expo 2020 používá MindSphere – otevřený operační systém a cloudové řešení společnosti Siemens pro internet věcí, a byla kompletně navržena a vyvinuta v rámci jeho ekosystému. Při přihlášení se uživateli zobrazí grafická vizualizace výkonu infrastruktury veletrhu. Aplikaci porozumí a mohou ji intuitivně používat i ti, kdo nejsou příliš technicky založeni.
Siemens je pro Expo 2020 v Dubaji partnerem pro digitalizaci infrastruktury a realizuje zde jednu z největších instalací technologií pro digitální budovy na světě. Během šesti měsíců by Expo 2020 mělo přilákat přes 25 milionů návštěvníků, a řešení společnosti Siemens propojí pomocí MindSphere více než 130 objektů, pomocí aplikace budou dále také monitorovány a řízeny. I tím se bude Siemens podílet na plnění cílů Expa 2020 v Dubaji zaměřených na energetickou účinnost, komfort návštěvníků a bezpečnost.
Novinky firmy Siemens můžete vidět také na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně od 7. do 11.10.2019.
Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 50% vystavovatelů a 10% návštěvníků. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. V roce 2019 se MSV zaměří také na investiční příležitosti, tedy Start up projekty, nové nápady, inovaci jako příležitost k investicím.
https://www.bvv.cz/msv/msv-2019