Jste zde

Bude SoC 6v1 receptem na univerzální IoT?

Imec představil koncepci nového SoC, který do jednoho pouzdra uzavře celkem šest standardů, které se dnes představují jako internet věcí. A nejen ty, počítá i s protokolem NB-IoT od 3GPP, který spatří světlo světa někdy v červnu 2016. Zprávu nelze podceňovat, belgický Imec je jedním z předních světových vývojových center mikroelektroniky a dnes i nanoelektroniky.

Stručné představení čipu je výstižné: IEEE 802.15.4g/k, W-MBUS, KNX-RF, LoRA, Sigfox a NB-IoT. Obsazení všech sítí jediným čipem osloví výrobce zařízení pro všechny smart aplikace, která mají ambice obsadit globální trh bez ohledu na dostupnou infrastrukturu IoT. Stejnou výhodu ocení provozovatelé smart grids, rozšířených na velké regiony. V kritické infrastruktuře i na spotřebitelském trhu budou mít univerzální zařízení velkou perspektivu.

Z technického pohledu je potřeba připomenout, že pod IEEE 802.15.4 se skrývá ZigBee, WirelessHART, MiWi i nový Thread. Standard NB-IoT (narrowband IoT) od 3GPP bude zveřejněn v následujících týdnech, Imec pravděpodobně zná jeho budoucí podobu.

U samotného SoC lze hovořit o bohaté výbavě. RF část čipu zvládne pásma mezi 780MHz a 930MHz. O bezdrátový přenos, periferie, ARM procesor a paměť SRAM se stará vlastní power management. Na straně IoT tak bude potřeba jen minimum externích součástek okolo čipu, což je jedním z předpokladů velmi nízké spotřeby, miniaturních rozměrů a také ceny. Spotřebu sníží také řiditelný vysílací výkon mezi -40dBm a 15dBm.

Vzhledem k charakteru oznámení i k tomu, že Imec je výzkumná instituce, nejde o to, že by nový čip byl již dostupný na trhu. Imec i v tomto případě nabízí licenci, takže pod jakou značkou SoC v budoucnu najdeme, není zatím jasné.

Své vývojové know-how Imec poskytuje řadě světových firem. Ve stejný den jako tento čip oznámil, že zahajuje vývoj 79 GHz radarových čipů pro Infineon. Tyto čipy jsou důležitou součástí budoucnosti vozidel bez řidiče.

www.imec.be

Hodnocení článku: