Jste zde

Byznys budoucnosti tkví v průmyslovém 3D tisku, ne u vás doma

Loňský rok lze považovat za přelomový. Z 3D tisku se stala respektovaná technologie a na výrobce tiskáren s vidinou zajímavých investic zaostřily hledáčky investorů.
O 3D tisku se také začalo mluvit jako o symbolu další průmyslové revoluce, jejímž hlavním motorem bude digitalizace průmyslové produkce a výroba věcí individuálně uzpůsobených potřebám a přáním každého zákazníka. Lukrativní budoucnost tomuto byznysu ve svých výhledech pro rok 2014 věští i přední poradenské a auditorské firmy.
 

 
Fakt, že se výrobě a prodeji 3D tiskáren daří i v Česku, potvrzují statistiky firmy 3Dfactories za minulý rok, ve kterém se jejich produkce ztrojnásobila a do provozu byly uvedeny tři nové výrobní linky. Aktuálně tak v jedné směně vyrábí desítky strojů a kvůli velké zahraniční poptávce plánuje kapacitu výroby v blízké budoucnosti opět navyšovat. Rok 2014 by měl rovněž znamenat spuštění plně automatizované linky včetně redesignu stávajících modelů 3D tiskáren pro domácí nasazení.
 
Portfolio zájemců o 3D tiskárny je u nás docela široké. Nejvýznamnějšími odběrateli bývají školy zaměřené na technické obory a vývojová oddělení průmyslových podniků, například slévárny či výrobci různých součástek. Na odbyt jdou dobře i domácí 3D tiskárny, které si v aktuální módní vlně pořizují například modeláři, hobby shopy či domácí kutilové (na HW serveru jste mohli číst Továrna na stole taví strunu a kutí vychytávky).
 
Ačkoliv se v souvislosti s 3D tiskem v Česku v roce 2013 mluvilo především o domácích tiskárnách, skutečný obchodní potenciál budoucnosti leží podle zakladatele společnosti 3Dfactories, Jana Škopíka, především v prodejích do průmyslového sektoru. Technologie je v současnosti v ČR využívána v průmyslu hlavně k testování a výrobě prototypů, na kterých si výrobci ověřují například ergonomii či funkční vlastnosti nových modelů. Velký potenciál nicméně tkví ve výrobě jednoúčelových 3D tiskáren na míru pro konkrétní průmyslové provozy. Zájem o ně se přitom neomezuje jen na průmysl, ale i na stavebnictví. „Nedávno jsme například řešili možnosti 3D tisku formy na betonové tvárnice pro stavební firmu,“ dodává Škopík.
 
Podle studie americké auditorské a analytické společnosti Freedonia bude světová poptávka po 3D tisku růst meziročně o 20 % až do roku 2017, kdy má celosvětový trh s 3D tiskem dosáhnout objemu 5 miliard amerických dolarů. Odhady konzultační firmy Wohlers Associates pak dokonce mluví o trhu s 3D tiskárnami a 3D výtisky o objemu 10,8 miliard USD v roce 2021. V roce 2012 přitom společnost Wohlers odhadla skutečnou velikost trhu s 3D tiskem na 2,2 miliardy amerických dolarů. Podle odborníků bude nárůst trhu generován právě praktickým využitím tiskáren v průmyslové výrobě koncových součástek a finálních produktů. Mezi nejrychleji rostoucí komoditu v oblasti materiálů pro 3D proto nebude patřit plast, ale kov, jehož použití v 3D tisku se úspěšně testuje již dnes (viz také článek Konec hladu na světě, nové srdce za pár hodin a zbraně pro všechny? Mýty a fakta o 3D tisku).
 
 
Zdroj a ilustrační fotografie: 3Dfactories
 
Hodnocení článku: