Strategie ekonomického růstu opřené o duševní vlastnictví prezentovali nejvyšší představitelé světa patentů a ochranných známek v rámci mezinárodní konference pořádané u příležitosti 95. výročí založení Patentového úřadu v Praze.
„Evropa má vynikající schopnosti pro generování nových nápadů a vynálezů, přesto stále trpí deficitem inovací. Mnoho evropských zemí, včetně České republiky, má problém účinně využívat výsledky výzkumu a měnit je v obchodovatelné produkty,“ zdůraznil jeden z palčivých problémů současnosti Francis Gurry, generální ředitel Světové organizace duševního vlastnictví WIPO, jejímž členem jsme se stali již v roce 1970.
Podle průzkumu Úřadu pro harmonizaci ve vnitřním trhu Evropské unie (OHIM) se odvětví využívající duševní vlastnictví podílí na tvorbě HDP 39 procenty a pomáhají vytvářet více než čtvrtinu pracovních příležitostí. Na rozdíl od USA a rozvinutých ekonomik Asie ale řada evropských států nedokáže optimálně těžit z existujících možností, které systém ochrany duševního vlastnictví přináší. Přichází o cenné zdroje tím, že nevyužívají efektivně know-how, představované zveřejněnými patentovými přihláškami.
Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro výzkum a vývoj zdůraznil, že Česká republika má prioritní zájem na zkvalitnění prostředí pro aktivní výzkum a vývoj a vytvoření ideálních podmínek pro růst prosperity jak velkých, tak i malých a středních podniků. „Jsme si vědomi, že vláda musí podpořit i investice do perspektivních inovativních oborů, a to nejen ekonomickou stabilitou, ale i prostřednictvím daní,“ dodává.
Účastníci konference se shodli, že důležitým předpokladem pro budoucí rozvoj je edukační rámec. Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) proto klade hlavní důraz na informování o možnostech čerpání technické inspirace z internetových zdrojů a zvýšení šancí na prodej inovací do světa.
Aktivní využívání všech částí systému ochrany duševního vlastnictví není snadné, a orientovat se v něm vyžaduje poměrně komplexní vědomosti, a to na národní i globální úrovni. Předseda ÚPV Josef Kratochvíl nicméně věří, že se v budoucnu podaří začlenit základy systému ochrany duševního vlastnictví i do učebních osnov českých škol. Do té doby mohou zájemci navštívit např. některý z bezplatných seminářů pořádaných Úřadem.
Zdroj: Úřad průmyslového vlastnictví, www.upv.cz, www.patentuj.cz