Jste zde

Český startup Agdata City připravuje měření kvality ovzduší s SHMÚ

Nejnovější projekt firmy Agdata ukazuje, jak efektivní je nasazení IoT senzorů v prostředí veřejné služby, konkrétně při měření pachových částic ve městech. Agdata pro to vyvinul vlastní senzor.

Český startup Agdata představil nový senzor měření prachových částic. Ten začal testovat i Slovenský hydrometeorologický ústav, se kterým Agdata plánují společný projekt měření kvality ovzduší.

Nový prachový senzor od Agdata není určen jen pro použití v projektu s SHMÚ, ale Agdata ho už nyní instaluje v lokalitách po celém Česku i Slovensku jv rámci svých služeb. V reálném čase dokáže detekovat míru prachových částic PM1, PM 2,5 a PM 10 v ovzduší. Jeho největším rozdílem a vylepšením oproti ostatním srovnatelným technologiím je větší eliminace chybovosti. Ta je dosažena snížením vlhkosti vzduchu při vstupu do senzoru a měřením jeho teploty a míry vlhkosti při výstupu. Spolu s dvěma detektory a měřícím laserem umístěnými v různých úhlech tak tyto senzory dosahují velice přesných a konzistentních měření a naměřené výsledky není nutné korigovat pomocí dalších výpočtů.
Naměřená data ze senzorů odchází do systému Agdata City, skrze který je možné zjištěné hodnoty v reálném čase publikovat na webových stránkách nebo v případě nebezpečně vysoké koncentrace škodlivin nechat zaslat upozornění na mobilní telefon.

Přesnost i jasná úspora nákladů

Nové senzory Agdata představují pokročilou technologii pro měření prachových částic, která nemá ve svojí cenové hladině v přesnosti naměřených výsledků konkurenci. Novinku testuje i Slovenský hydrometeorologický ústav, který společně s Agdata chystá společný projekt. Společně již nyní testují i další elektrochemické senzory. Ambicí obou stran je nabídnout samosprávám, ale i soukromým subjektům finančně dostupné a co možná nejkvalitnější lokální měření kvality ovzduší.

„V rámci naší spolupráce s SHMÚ chceme na Slovensku nabídnout validní, a hlavně cenově dostupné měření kvality ovzduší. Momentálně se náklady na instalaci a roční provoz jedné standardně používané certifikované stanice, která mimochodem velikostí odpovídá stavební buňce, pohybují ve statisících korun za rok. Pro co nejpřesnější měření je ale potřeba mít ve městě s více jak 15 tisíci obyvateli takovýchto stanic několik. Naše senzory, které jsou velké jako diář formátu A5, by měly sloužit jako rozšířené měření v dalších lokalitách k těmto velkým stanicím. Tím budeme schopni poskytnout lepší obrázek o stavu ovzduší, a to za desetinu ceny,“ vysvětluje Jiří Jirásko, technický ředitel a spoluzakladatel Agdata.

Celý projekt by měl kombinovat obě technologie. Tedy jednu stanici s referenčními přístroji, která bude v lokalitě doplněna několika technologiemi od Agdata. Právě tato kombinace dat přinese co nejpřesnější výsledky, které budou zároveň dostupné pro městské a obecní rozpočty. Cílem tohoto společného projektu je umožnit co největší dostupnost lokálního měření kvality ovzduší pro všechny obyvatele Slovenska. V současné době mají obě strany podepsanou smlouvu o spolupráci a probíhají kontrolní testovací měření ze strany SHMÚ. Společný projekt by se měl naplno rozběhnout ve druhé polovině tohoto roku.

www.agdata.cz

 

Hodnocení článku: