České Radiokomunikace (CRA) i letos pořádají hardwarově zaměřené akce, jejichž cílem je přinést nejzajímavější nápady pro internet věcí a síť CRA LoRa. Účastníkům těchto celodenních soutěží CRA nabízejí další prostor pro přímé setkání s novými technologiemi, daty a prostředky z oblasti IoT, ke kterým by se jinak nedostali. Úkolem vývojářských týmů je sestrojit co nejzajímavější funkční prototyp zařízení, které bude komunikovat prostřednictvím sítě LoRa. Jarní kolo CRA IoT Hackathonu se koná 31. března v Brně a 7. dubna v Praze.
Stavebnice pro hračičky a senzory všeho druhu
Účastníkům hackathonů je k dispozici hardware, který pro sestrojení funkčního zařízení mohou potřebovat. Nutností je vlastní počítač pro konfiguraci a oživení zařízení, zároveň je povoleno použití vlastních nástrojů (pájky, měřáky apod.), se kterými jsou účastníci zvyklí pracovat. Pravidla také umožňují použití již existujícího prototypu vlastního zařízení (hodnocení vítězů bude vždy vztaženo k části, kterou se povedlo vytvořit během hackathonu), případně využití vlastního hardwaru.
Hardwarové komponenty, které jsou na místě poskytnuty CRA, zahrnují vývojové desky kompatibilní s Arduino, LoRaWAN komunikační moduly, různé senzory (včetně např. senzoru detekce alkoholu, zemního plynu nebo čidla polohy GPS), komunikační kabely, nepájivá pole, diody a další materiál. Pro účastníky, které především zajímá vývoj softwaru, jsou k dispozici jednoduché LoRaWAN kity, které stačí připojit přes sériovou linku a emulovat funkční hardware. Na místě budou odborníci z CRA a partnerské firmy ECOM, kteří rádi poskytnou všem účastníkům potřebné informace. Seznam hardwaru k dispozici naleznete v přiloženém PDF na konci článku..
Komunikační a aplikační prostředí v síti LoRa
Brněnský hackathon se uskuteční v prostorách rektorátu Vysokého učení technického, zatímco ten pražský v co-workingovém centru Impact Hub na Praze 5. Na obou místech bude, kromě běžně dostupné konektivity, nastavena i gateway (GW) LoRa s přímým přístupem do sítě CRA.
Příklady táhnou – ekologie a mapování pohybu vede
Všechny hackathony, které CRA v loňském roce uspořádaly v Ostravě, Brně a Praze přinesly řadu zajímavých nápadů a projektů. Účastníci nejčastěji mysleli na oblast ekologie, mapování pohybu a velmi populárním tématem byla i čidla pro sledování popelnic a odpadových kontejnerů.
Vítězným se v Praze stal projekt Čistý vzduch. Tým vývojářů sestrojil zařízení – detektor Air Quality.
Aplikace Čistý vzduch pak měla za úkol sledovat parametry kvality ovzduší a odhalovat toxiny v ovzduší – například při využívání neekologických topidel apod. Veškerá čidla a ukazatele pak aplikace zobrazovala v přehledné mapě.
Architektura detektoru byla následující:
Velmi oblíbeným tématem byly popelnice a svoz odpadu. Během hackathonů se objevilo několik zařízení, které sledovaly zaplněnost popelnic, teplotu uvnitř odpadové nádoby a byly opatřeny senzory pohybu, pomocí nichž bylo možné sledovat, zda někdo popelnici neodcizil a některá zařízení v sobě rovněž měla integrované kamery. Základním účelem podobných zařízení v rámci městských služeb je však zejména sledování zaplněnosti a následná informace pro městské služby o nutnosti vyvézt popelnici a pak také detekce požáru.
Na Hackathon i s hotovým projektem
Tým společnosti Railsformers si na ostravský hackathon přišel ověřit kompatibilitu vlastních zařízení a řešení pro monitoring pohybu osob ve vymezeném prostoru. Jedná se o projekt Hedurio, který je v současné době využíván bezpečnostními službami během open air akcí a festivalů. Pomocí systému Hedurio lze monitorovat pohyb členů bezpečnostní služby a koordinovat jejich rozmístění (použil se například na festivalu Colours of Ostrava). Stejný systém lze ale využít i pro monitoring zaměstnanců ve skladových prostorách, vězňů – kteří například vykonávají veřejně prospěšné práce nebo jsou v domácím vězení a podobně.
Jako zajímavý se také ukázal projekt, který mapoval podmínky uvnitř úlů a jeho hlavním cílem byla detekce rojení včel – na základě snímání teploty a hluku ve včelstvu (frekvence zvuku).
Vítěz bere vše – vyhodnocení a odměny
Úkolem vývojářských týmů na CRA IoT Hackathonech je sestrojit co nejzajímavější funkční prototyp zařízení, které bude komunikovat prostřednictvím sítě LoRa. To znamená, že kromě samotného sestrojení prototypu z dostupného, případně přineseného hardwaru, je nutné toto zařízení naprogramovat, tak aby komunikovalo se sítí LoRa a plnilo svůj účel. Dále je možné připravit základní aplikaci, která tato data využívá a předává dál, případně alespoň naznačit fungování a využívání této aplikace. Práce týmů je pak ve večerních hodinách zakončena prezentací projektů, kde mohou týmy poukázat i na byznysový potenciál projektu. Na základě těchto prezentací pak hlasuje odborná porota, složená ze zástupců Českých Radiokomunikací, zástupců partnerů projektu a aplikačních inženýrů. Kromě primárního a nejdůležitějšího parametru – což je funkčnost projektu/zařízení také rozhoduje užitečnost projektu, zda je zajímavý, přináší něco nového, je realizovatelný a případně má byznysový potenciál.
Týmům jsou po celý den k dispozici aplikační inženýři CRA, s kterými je možné konzultovat sestavování zařízení a další zapojení – pro soutěžící jsou také připravené prezentace, které fungování hardwaru popisují. Hlavním přínosem pro všechny zúčastněné je možnost seznámit se s technologiemi a projekty, které u nás v České republice jsou na začátku svého vývoje a mohou přinést pro skupiny vývojářů – ať už z firem, studentské týmy nebo prostě jen technologické nadšence, možnosti spolupráce s dalšími vývojáři, odborníky a firmami. Kromě zajímavých zkušeností a kontaktů si pak ti nejúspěšnější mohou odnést zajímavé ceny – hlavní cena je 15 000 Kč pro vítězný tým, další týmy pak získají zajímavé věcné ceny od organizátora (Českých Radiokomunikací) a partnerů projektu. Těm nejlepším se také otevírají dveře pro další spolupráci s významnými technologickými firmami.
Pokud si myslíte, že právě vy máte co nabídnout a máte jedinečné nápady pro využití internetu věcí, nebo byste se prostě jen s touto technologií a platformou LoRa rádi blíže seznámili, přihlaste se na jeden z chystaných hackathonů na http://pripoj.me.
I my z HW.cz se těšíme na viděnou.