Sledování nákladu a zboží během přepravy, sledování pohybu firemních automobilů, inteligentní dopravní systémy, zabezpečení uskladněného materiálu, kontrola spotřeby energií v průmyslových areálech. To jsou témata pro využití internetu věcí (IoT) v oblasti průmyslu a dopravy, na která se zaměřil čtvrtý ročník konference CRA IoT Summit & Expo.
Kromě představení reálných příkladů využití se konference zaměřila na zpracování, ukládání a využití IoT dat a spolupráci v oblasti IoT. CRA IoT Summit & Expo 2019 pořádají České Radiokomunikace (CRA), které staví a poskytují IoT infrastrukturu založenou na platformě technologie LoRaWAN a další IoT služby. Záštitu nad konferencí převzalo Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Svaz průmyslu a dopravy ČR.
Na konferenci CRA IoT Summit & Expo 2019 vystoupila řada českých i zahraničních odborníků.Nechybělizástupci Českých Radiokomunikací, americké společnosti Semtech, která je leaderem v oblasti vývoje IoT hardwaru a zakládajícím členem LoRa Alliance, zástupce Ministerstva dopravy ČR a společnosti Siemens. Druhý blok se se věnoval oblasti nakládání s daty a jejich bezpečností a přinesl pohledy firem IBM, White&Case, Pantek, NGSS a Dataddo.
Výstavní část - Expo byla velkým překvapením. Vedle technologických gigantů se zde objevila řada mladých firem a startupů se senzory a moduly pro ovládání, většinou s multiplatformním přístupem. Dobrým signálem je oboustranný zájem - tedy CRA o technologie malých firem, které přinášejí inovace i vývojářů, kteří jsou schopní vyvinout a prodávat produkty a služby, které obstojí v konkurenci velkých dodavatelů. To pootvrzuje, že CRA vyvíjejí IoT cloud jako technologicky neutrální službu, kterou lze využít pro jakoukoliv platformu i mimo LoRaWAN, a která je kompatibilní s nástroji třetích stran.
Mezi vystavovateli nechyběla ani IQRF Alliance, která spolupráci s CRA oznámila letos na jaře. CRA plánuje kombinovat bezdrátovou síť IQRF s LoRa tam, kde to bude aplikačně výhodné.
Velmi široký potenciál má také implementace MQTT protokolu do CRA IoT Cloud. Ten umožňuje posílat a přijímat zprávy prostřednictvím MQTT protokolu (MQ Telemetry Transport) a kombinovat je s daty z LoRaWAN sítě. V tomto případě CRA IoT Cloud slouží jako most pro data mezi MQTT a LoRaWAN, kdy je možné zprávy přijaté z LoRaWAN sítě přeposílat rovnou na MQTT zařízení a naopak.
Mezi firmami, které tento protokol nasadily a otestovaly spolupráci s cloudem CRA je také NETIO products, český výrobce chytrých zásuvek, které lze ovládat po síti LAN a WiFi. Mezi vystavovateli byly firmy TESLA Blatná, JOTIO, HARDWARIO, FLEA, UCEEB, SENSUS, FLOWBOX, SIMAC, Alternetivo, Myjordomus, Tanix, VisionQ, Jotio a řada dalších.
CRA poskytují služby v oblasti IoT od roku 2016. CRA IoT síť postavená na technologii LoRaWAN a v současné době pokrývá 87 % populace ČR. Kromě IoT sítě nabízejí CRA také služby CRA IoT cloudu. Ten je technologicky neutrální službou, lze ji využít pro jakoukoliv platformu i mimo LoRaWAN a je rovněž kompatibilní s analytickými a business intelligence nástroji třetích stran. CRA rovněž rozvíjejí platformu pro partnerskou spolupráci IoT PORT a ve spolupráci s partnery nabízejí kompletní end-to-end řešení.
Další informace o konferenci CRA IoT Summit & Expo 2019 najdete na webu iotsummit.cz.