Jeden ze silných příběhů aplikačního byznysu posledních let má pokračování. Již start platformy Lime SDR byl raketový, když na serveru Crowd Supply získala podporu přes milion dolarů. Nyní míří do vesmíru s Evropskou kosmickou agenturou ESA. K projektům v oblasti celulárních telefonních sítí, IoT i obranném průmyslu se přidává satelitní komunikace na pozemních stanicích i ve vesmíru.
Způsob provedení je překvapivý, zvlášť proto, jak uznávanou oficiální institucí ESA je. Přes Crowd Supply se stala oficiálním podporovatelem projektu LimeSDR a koupila 200 jednotek LimeSDR Mini pro vývojáře, kteří budou mít zájem vytvářet nové aplikace pro satelitní komunikaci. ESA tak sází na spolupráci s komunitou vývojářů LimeSDR.
Pro projekt vzniká v režii Lime Microsystems SDR App Store for Satcom, kde budou projekty sdíleny. Cílem ESA je podpořit vývoj satelitních aplikací komunikace a IoT, které využijí levné satelity typu Cubesat i aplikací SDR v palubních systémech větších satelitů. on-board larger satellites. ESA zároveň předpokládá, že díky SDR bude možné přenést řadu služeb sítí 5G do formátu satelitní komunikace.
Celý projekt je součástí programu ESA ARTES a agentura si od využití otevřené flexibilní technologie slibuje, že bude možné pružně řešit výzvy, které satelitní technologie přináší, včetně rychlého sestavování prototypů. Pro Lime Microsystems jde samozřejmě o prestižní projekt, a tak slibuje, že vývojáře bude podporovat, jak nejlépe to bude možné.
Zajímavé je i technické řešení. LimeSDR Mini s čipem LS7002RF pracuje v pásmech 10 MHz ž 3,5 GHz. Přídavná deska, vytvořená v limitované edici pro projekt ESA, zajistí práci v pásmu přes 10 GHz.