Až dosud se o digitálních továrnách a digitálním průmyslu hovořilo spíše jako o vizi se vzdálenou budoucností. Ta se ale blíží. Nedávné oznámení, ve kterém Siemens potvrdil koupi firmy Mentor Graphics, dává budoucnosti reálné obrysy.
Digitalizace průmyslu se totiž netýká jen samotné automatizace procesů, ale také jejich návrhu a vizualizace. V tom je Mentor opravdu dobrý. Jestliže se další vývoj posune k vizualizaci provozních parametrů a stavů procesů, jeden z aspektů digitalizace bude mít Siemens vyřešen. Je také pravděpodobné, že softwarové nástroje Mentoru brzy rozšíří své možnosti návrhu mechanických, tepelných i pohonných systémů, což umožní navrhovat komplexní systémy v jediném prostředí.Podobný přístup razí také další firmy, například National Instruments. Jedno prostředí používá pro testování a měření fyzikálních jevů, mechanických komponent, elektroniky a čehokoli, co je potřeba.
Siemens očekává, že s touto strategií dosáhne nejvyšší možné kvality, efektivity, flexibility, bezpečnosti a rychlosti napříč všemi technickými doménami v celém životním cyklu navrhovaného průmyslového provozu. Siemens tak pokračuje v bodování svého programu Vision 2020 v oblasti průmyslového software.
To že je Mentor opravdu dobrý, je vidět také z ceny. Siemens akcionářům navrhl odkup akcií za cenu o 21% vyšší, než byla jejich aktuální tržní cena na burze.
Vizi digitálního průmyslu Siemens představuje také na veletrnu SPS IPC Drives 2016 v hale 11. V hlavní expozici na návštěvníky čeká speciálně vytvořená část, tzv.„MindSphere Lounge“, kde budou mít možnost zažít v jedinečné atmosféře a naživo ekosystém Internetu věcí.