Výherce zároveň postoupí do světového finále, které se bude konat v květnu v Silicon Valley a kde se soutěží o další milion dolarů. Cílem pořadatelů je přinést evropským podnikatelům inspiraci tím nejlepším ze startupového světa, ukázat, jak mohou startupy lépe prezentovat, prodávat, získávat investory a růst na další trhy. Zkrátka jak dostat Evropu zpět na mapu nejinovativnějších destinací světa. Hlavní program konference proběhne 10. dubna v pražském Kongresovém centru. Startup World Cup & Summit pořádá startupový inkubátor UP21 a investiční fond Air Ventures.
„What’s Next, Europe?“ je hlavním tématem akce, která má za cíl propojovat talentované mozky, upozorňovat na přidanou hodnotu mladých firem a především dodat sebevědomí evropské startupové scéně. Ta má podle organizátorů z UP21 a Air Ventures v tomto směru podstatné rezervy oproti dravé konkurenci ze Silicon Valley a dalších světových epicenter inovací.
„Evropa byla vždy kolébkou idejí, které měnily svět. My se ale ptáme, proč dnes zaostáváme za novými technologickými centry, jaká najdeme na západním pobřeží USA nebo východním pobřeží Číny? Chceme poukázat na to, že starý kontinent skrývá obrovský potenciál – talentovaní vývojáři ve středu Evropy, skvělí designéři na severu i jihu, ostřílení byznysmeni na západě. Přesto nám řada věcí chybí, ať už jde o americké sebevědomí a umění prezentovat nebo o dostatečnou otevřenost vnitřního trhu, propojení klíčových hráčů, investorů a firem. Klademe si za cíl rozšířit obzory talentovaných podnikatelů. SWCS není jenom konference, ale i kontinuální aktivita vedoucí k podpoře evropského startupového ekosystému a entrepreneurshipu,“ říká Václav Pavlečka, CEO Air Ventures.
„Těší nás, že po ročnících 2017 a 2018 se nám podařilo posunout Startup World Cup & Summit na další úroveň a stát se pořadatelem prvního kontinentálního finále. Pro UP21 je vize propojování startupového světa důležitá a díky SWCS fakticky dochází ke sbližování startupů, korporací a investorů v celoevropském formátu. Jsme přesvědčeni, že jedině tak se může Evropa opět stát lídrem pokroku a inovace. A Praha v tom bude hrát důležitou roli,“ vysvětluje Vítek Šubert, spoluzakladatel a CEO startupového inkubátoru UP21.
Tisíce účastníků, stovky startupů, padesátka spíkrů a CEO jednorožce Strava
Organizátoři akce očekávají účast přes 350 startupů z více než padesáti zemí, jež se již dnes mohou hlásit na stránce konference. Akce bude rozdělena na několik speciálních zón určených pro startupy, inovátory z korporací, investory a široké publikum. Na konferenci návštěvníci využijí mobilní aplikaci Miya, která umožní networking a matchmaking. V Kongresovém centru vystoupí přes padesát mentorů a řečníků, mimo jiné například CEO úspěšné sportovní aplikace Strava James Quarles, kterému se daří dělat ze společnosti Strava opravdového startupového jednorožce, každý měsíc totiž do aplikace přibudou 4 miliony uživatelů. James za sebou má také velmi úspěšnou kariéru coby viceprezident Instagramu, během jeho působení Instagram v popularitě začal válcovat i mateřský Facebook, především u mladé generace.
Nejnovějším potvrzeným speakerem je také CEO Avastu Vince Steckler, špičkový programátor a současný CEO společnosti Avast Antivirus, který je respektovaným odborníkem v oblasti online bezpečnosti. Dalším jménem je John Rizzo, investor ze Silicon Valley, který mimo jiné řídil marketing v Applu v dobách, kdy sklízel slávu s prvním Macintoshem. Od té doby prošel mnoha technologickými společnostmi, některé z nich vedl k úspěšnému exitu a dnes je lektorem vyhlášené Stanfordské univerzity. Chybět nebude ani šéf londýnského akcelerátoru TechStars Eamonn Carey s mnohaletými zkušenostmi s investicemi do předních evropských startupů a technologických firem. K těmto jménům budou brzy přibývat desítky dalších špičkových byznysmenů a prezentujících z celého světa. Spíkry si přijde poslechnout téměř 2 000 účastníků, a to jak z řad samotných soutěžících startupů, tak z řad investorů a laické veřejnosti.
Regionální kolo v rámci zemí V4
Pro české startupy vede cesta do celoevropského finále přes finále regionální, do kterého se nominuje 21 nejlepších startupů z regionu Visegrádské čtyřky. Toto finále proběhne 9. dubna, kdy 4 nejlepší startupy dostanou možnost „pitchovat“ svůj startup v rámci celoevropského finále. Vítězný startup z regionálního kola má vedle možnosti soutěžit o půl milionu dolarů v evropském finále již rovnou garantovaný postup do finále celosvětového.