Díky novým prvkům v IQRF ekosystému je nyní možné mimořádně jednoduše postavit IoT řešení z interoperabilních produktů členů IQRF Alliance. Nová zařízení jsou certifikována na IQRF interoperabilitu a zařazena do on-line repozitáře. Když si takové zařízení zákazník koupí, stačí již jen naskenovat kód speciální mobilní aplikací a zařízení se připojí do sítě. Na summitu si to vyzkoušeli i účastníci praktických workshopů.
Výhody propojení průmyslové technologie Movidius Myriad 2 vybavené umělou inteligencí (AI) s technologií IQRF představil AAEON Europe. Lze rozsvítit či zhasnout pouliční světla v závislosti na tom, co infračervená kamera vidí. V případě kolapsu osoby může chytrý systém skrytý za parkovací kamerou vyvolat poplach a přivolat pomoc. Na základě analýzy snímaného obrazu může umělá inteligence reagovat způsobem, který chrání životy i majetek.
Jednoduché připojení zařízení do sítě IQRF pomocí nové technologie Smart Connect vysvětlil Vladimír Šulc, jednatel společnosti IQRF Tech. Identifikaci zařízení stačí zadat do řídicího prvku sítě, např. prostřednictvím QR kódu, a toto zařízení je pak připojeno do sítě automaticky. Koncept virtuálních zařízení umožní kombinaci bezdrátové mesh sítě se senzory, aktuátory a ovladači s mimořádně nízkou spotřebou.
Chinru Lin, prezident společnosti Ardomus Networks Corporation, ukázal ve své prezentaci, že technologie IQRF je vhodná nejen pro velké projekty, ale také pro domácí automatizaci.
Tech Data, globální distribuční společnost s centrálou v Londýně, přislíbila svou pomoc členům aliance s propagací a nabídkou jejich produktů a řešení v globálním měřítku.
V oblasti Chytrých budov zaujaly projekty zabývající se optimalizací vytápění hotelů a monitoringem sanitární techniky.
Regulace vytápění hotelových pokojů přináší vyšší komfort pro ubytované hosty, jednodušší vzdálené ovládání vytápění a snížení nákladů na vytápění a provoz. Vytápěcí systém je propojen s hotelovým rezervačním systémem a vytápění tak probíhá podle rezervací ubytování.
IoT v oblasti sanitární techniky může předcházet závažným zdravotním problémům osob. Systém monitorující frekvenci odpouštění vody a umožňující příliš dlouho stojící vodu v potrubí odpustit je prevencí proti například zdraví ohrožující legionelle.
Ochrana lidských životů, zdraví, ale i úspora nákladů – tato témata byla centrální bodem prezentací Průmyslu 4.0. Díky sledování stavu železničních náspů se ve Velké Británii předchází haváriím vlaků. Práce ve výrobních halách s sebou nese riziko zranění, a proto je vhodné pomocí speciálních senzorů monitorovat stav prostředí a zaměstnanců. Zničení drahého výrobního vybavení lze předejít sledováním stavu jeho součástí a zasíláním zpráv do centrální aplikace, kde dochází k vyhodnocení a případnému alarmu.
Chytrá města mohou obsahovat chytré veřejné osvětlení či chytré osvětlení budov. Výhodou těchto řešení je úspora nákladů a vyšší komfort lidí. Tato řešení jste měli možnost vidět hned u několika členů IQRF Alliance. Snímání stavu venkovního ovzduší je další z důležitých součástí moderního chytrého města. Znečištění ve městech je často alarmující. Pravidelně měřené a veřejnosti dostupné hodnoty mohou pomoci tuto situaci zlepšit. Sledování parkovišť pomocí speciálních senzorů pod jednotlivými parkovacími místy také může pomoci zlepšit život obyvatel měst. Centrálně dostupná data mohou sloužit ke snadnější orientaci při hledání parkovacího místa.
Všechny prezentace budou ke stažení na webu IQRF Summitu 2018.