Jste zde

Když dva dělají totéž, není to totéž. Podruhé je to padělek

Porušování duševního vlastnictví je jev běžně veřejně známý. Takřka každý se již někdy setkal s falzifikáty či napodobeninami módních oděvních značek nebo čelil nabídkám spekulantů se zaručeně pravými hodinkami či parfémy. Stejně velký problém ale padělky představují i ve sféře průmyslové výroby.

Problém falzifikátů zde není pouze ekonomický, obzvlášť nebezpečné mohou být zejména padělky průmyslových dílů. „Místo originálu s jasně definovanými parametry se zákazníkům do ruky dostává výrobek nepředvídatelné kvality, který může způsobit nejen předčasné selhání stroje, ale i zranění obsluhy,“ varuje Petr Lhoták, manažer rozvoje distribuční sítě za společnost SKF CZ, a.s.
 
 

Padělky a jejich detekce

 
Právě švédský výrobce ložisek je aktivním účastníkem boje proti padělatelům. Ložiska patří celosvětově k nejčastěji padělaným dílům určeným dále do výrobního procesu. Tato ložiska bývají v rozporu se zákonem označeny a uvedeny na trh pod značkou jiné společnosti a dodávány v obalu, který se podobá originálnímu balení vlastníka značky. Padělané prvky jsou prodávány nic netušícím zákazníkům jako originální výrobek, zpravidla za přibližně stejnou cenu a mnohdy představují pro výrobní provozy doslova časovanou bombu.
 

Padělky i v průmyslové výrobě

 
Cílem diskusního fóra je poukázat na nebezpečí, která mohou mít fatální vliv na výrobu, ale také na lidské zdraví. Cílová skupina:
 
  • Střední a top management průmyslových podniků
  • Pracovníci nákupu v průmyslových podnicích
  • Pracovníci ve výrobě, kteří se setkávají s padělky
  • Zástupci dodavatelů součástí a zařízení do průmyslu
  • Výzkumní pracovníci
  • Zájmové organizace
  • Poradenské společnosti
Úskalí padělků v průmyslové výrobě spočívá v jejich nesnadné identifikaci i pro oficiální kontrolní úřady. „Zatímco u módních značek není příliš obtížné padělky odhalit, u specializovaných produktů určených pro průmysl je jejich identifikace poměrně náročná,“ stěžuje si Petr Cimrman z oddělení Ochrany práv duševního vlastnictví na Generálním ředitelství cel. I přesto má dle jeho slov celní správa celou řadu metodik prevence i represe, které zanedlouho poznají také účastníci semináře Padělky v průmyslové výrobě. Uskuteční se v rámci letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) v Brně dne 16. září 2015.
 
Ložiska však nebudou jediným zástupcem padělaných výrobků z průmyslové sféry. V návaznosti na ně odhalí zejména techničtí pracovníci praktiky v padělání měřicích přístrojů či průmyslových maziv. Právě tyto nástroje jsou pak také dobrým pomocníkem při detekci již nasazených falzifikátů ložisek a mohou tak zabránit fatálním selháním.
 
V případě selhání všech preventivních opatření posluchači ocení přednášku o souboru obvyklých právních nástrojů a konkrétních zkušenostech s jejich uplatněním při boji proti padělkům a napodobeninám průmyslových výrobků (o jednom příkladu kopírování i s „chlupama“ jsme na HW.cz psali třeba v článku iNELS řídí rodný dům Jana Husa. To by Mistr opravdu nečekal).
 
 

Ohrožení původní výroby?

 
Součásti pro další průmyslovou výrobu však nejsou jediným ohroženým druhem ve sféře průmyslu. Stále častějším artiklem padělatelů jsou i náhradní díly výrobků tradiční české produkce. Své o tom ví třeba společnost Zetor, která loni vůbec poprvé identifikovala sérii náhradních dílů podezřelých z porušení ochranné známky společnosti.
 
Stejný problém již delší dobu řeší také ve Škodě Auto. „Padělky a napodobeniny trápí snad každou renomovanou značku ve světě. Jinak tomu není ani v oblasti automobilového průmyslu,“ říká Petr Havlík, který v automobilce zastává pozici After Sales Brand Protection.
 
Globální vyčíslení ztrát uvádí například studie OECD, která zaznamenala již v roce 2008 celkovou roční ztrátu ve výši nejméně 200 mld. USD, přičemž automobilovému průmyslu z této částky připadá 12 mld. USD. „Nejčastěji se setkáváme s padělky olejových a vzduchových filtrů, brzdových destiček, krytů airbagů, dále s napodobeninami světlometů, mřížek chladiče a nárazníků. Při vyhledávání padělků a napodobenin se především zaměřujeme na díly bezpečnostního charakteru,“ dodává Havlík.
 

 

Bezplatný seminář vyzývá do boje

 
Právě hledání cest k zamezení dostupnosti těchto výrobků pro spotřebitele je jedním z klíčových témat diskusního fóra. Již nyní je jasným sdělením, že jedinou účinnou obranou je nákup jednotlivých dílů prostřednictvím oficiálních distribučních kanálů.
 
Druhotnou snahou odborného setkání je zvýšit povědomí o problematice padělků ve výrobě a zejména sdílení zkušeností výrobců, dodavatelů, ale i uživatelů a veřejných činitelů, kteří vstupují na trh průmyslové výroby v České republice.
 
Aktivní i pasivní účast v diskusním fóru, které se kromě padělků částečně zaměří i na porušování ochranných průmyslových vzorů, je možná bezplatně po registraci na stránkách organizátora.
 
 

3D tisk a Industry 4.0. Celkem 5 dnů

 
Doprovodný program letošního MSV toho ale nabídne mnohem více. Vybrali jsme pro Vás např. velkou konferenci 3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti věnovanou technologiím 3D tisku při vývoji výrobků, jejíž loňský ročník přilákal téměř tři stovky účastníků. Pořadatelé slibují, že ten letošní pak bude z větší části věnován zejména technologiím 3D tisku kovových výrobků. Celodenní akce se uskuteční 15. září 2015 na brněnském Výstavišti v sálu E2 v kongresovém pavilonu E.
 
Jestliže první průmyslovou revoluci provázela pára, druhou elektřina a třetí počítače a roboti, synonymem aktuální, čtvrté, jsou právě systémy CPS. Také v letošním roce proto bude Mezinárodní strojírenský veletrh provázet logo projektu Automatizace a v pořadí již 13. konference Vize v automatizaci. Vše proběhne v úterý 15. září 2015 od 14 hodin a na HW serveru jsme na událost pozývali již dříve
 
Za zmínku stojí i Den otevřených dveří ve Phoenix Contact pořádaný v prostorách společnosti v Brně ve dnech 15. - 17. září od 8 do17 hodin. Připravena jsou např. kompletní řešení pro nabíjecí stanice / elektromobilita (na HW.cz čtěte též Elektromobilita aktuálně v roce 2015), nabídka switchů a vzdálených vstupů / výstupů dle standardu IEC 61850, HMI s podporou HTML5, aplikace a ukázky řešení z oblasti přepěťových ochran (více také v článku Jsou vaše zařízení chráněna před bleskem a přepětím?), nabídka konektorů do DPS, novinky v datových konektorech, kabelážích a pouzdrech na elektroniku a další. Je to také jedna z možností, jak si na veletrh zajistit volný vstup.
 
 
Hodnocení článku: