Operační systém Mbed oslavil v září 10. výročí od uvolnění své první verze. Na první pohled tak patří mezi veterány, rozhodně mu ale nedochází dech. Do nedávna se konsorcium spolupracujících firem soustředilo na softwarový přístup k rozšiřování funkcí. V praxi se tak Mbed vyvíjel jako OS pro obecně definovaný procesor Arm cestami a metodami běžnými pro IT. Proto byl Mbed také oblíbený u programátorů s klasickým IT vzděláním.
Jak moc se situace na trhu změnila, dokumentuje i poslední roadmapa firmy Arm pro Mbed . V rámci posilování konsorcia dostanou vybraní partneři možnost modifikovat Mbed s ohledem na svůj hardwarový vývoj. Mezi prvními oznámenými jmény jsou Analog Devices, Cypress, Maxim, Nuvoton, NXP, Renesas, Realtek, Samsung, Silicon Labs nebo U-blox. Všechny tyto firmy mají, kromě vlastního hardware, také silný vývoj software. Ať jde o celý ekosystém produktů nebo o řešení pro vybrané zákaznické aplikace, včetně umělé inteligence, chytrých senzorů atd. Je zřejmé, že Arm nechce zůstat stranou a chce Mbed propojit se systémy těchto firem.
Výzvy spolupráce jsou přitom naprosto zřejmé. Vedle kompatibility je to propojení softwarové a hardwarové bezpečnosti a také použití v low power aplikacích. Pro bezpečnost je chyrakteristické, že většina „secure SoC“ staví bezpečnost na různých čipech a použitý embedded software musí s tímto výběrem korelovat. Mbed dosud podporoval pouze čisté Arm řešení, které pro velké výrobce nebylo ani výhodné, ani nejlepší možné. Zajímavá je také zmínka o podpoře aplikací s nízkou spotřebou. Až dosud Arm, ani největší IoT partner Pelion tuto oblast nijak výrazně neřešili, stejně jako celý sektor IT. Jména jako U-blox, NXP nebo Samsung ale napovídají, že téma low power se opravdu dostává mezi priority, na které se Arm chce soustředit.
Samostatnou kapitolu začne psát také spolupráce s open-source hadware. Nové moduly Arduino Nano mezi sebou mají desku, na které běží Mbed OS.