Centrum IT4Innovations při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava podepsalo minulou středu s americkou společností Silicon Graphics International Corp. smlouvu o dodávce tzv. Velkého clusteru. Do Ostravy tak bude v první polovině nadcházejícího roku přivezen stroj s výkonem petaflopové třídy, jehož výkon převýší současný superpočítač Anselm téměř dvacetinásobně (na HW serveru jsme přinesli reportáž v článku Havíři se bouří. Místo těžby uhlí v Ostravě dolujeme data?).
Čím budeme topit
- 24 192 jader CPU Intel Xeon (Haswell-EP), 129 TB operační paměti RAM,
- 52 704 jader akceleračních koprocesorů Intel Xeon® PhiTM s 13,8 TB RAM,
- 2 PFLOP/s maximální výpočetní výkon,
- 2 PB diskové kapacity a 3 PB zálohovací páskové kapacity.
Společnost SGI zvítězila v téměř rok a půl dlouhém soutěžním dialogu, během nějž odborníci z IT4Innovations ve spolupráci s předními světovými dodavateli superpočítačových technologií definovali zadávací podmínky tendru tak, aby bylo dosaženo špičkového řešení. Proto byl pro výběr nového superpočítače hned vedle ceny hlavním kritériem právě reálně dosažitelný výpočetní výkon. Celkové náklady na výrobu, instalaci a podporu se nakonec bez DPH vyšplhaly na 274 900 000,- Kč.
Výzkumná centra se dnes již neorientují jen na nejvyšší výkon, ale současně též na optimalizaci provozních nákladů z pohledu energetické spotřeby, efektivity chlazení, nákladů na správu zařízení a v neposlední řadě samozřejmě i ceny. Superpočítač postavený na bázi systému SGI® ICE™X bude umístěn v nové budově Národního superpočítačového centra v porubském areálu VŠB-TUO. V současné době se pro něj připravuje datový sál o rozloze 500 m2 včetně všech non-IT technologií potřebných k jeho provozu. Díky moderním technologiím bude navíc možné využívat teplo produkované superpočítačem k vytápění budovy.
Pojmenuj ho a vyhraj
Výkon vs. potenciál
- „Z vývoje na trhu výpočetních systémů pro podporu vědy a výzkumu lze dlouhodobě vypozorovat, že instalovaný výkon v dané zemi souvisí s jejím inovačním a průmyslovým potenciálem“ (Michal Klimeš, SGI)
Výzva trvá až do půlnoci 12. listopadu a soutěžící se mohou těšit například na notebook nebo smartphony. Aby bylo možné vložit jméno do superpočítače již při konfiguraci celého systému, byla soutěž vyhlášena ihned při podpisu smlouvy. O jméně stroje pak rozhodne pětičlenná komise, složená ze zástupců IT4Innovations a SGI, a široké veřejnosti bude odtajněno během slavnostního křtu, stejně jako v květnu 2013. Více na www.it4i.cz/soutez. Dění v Ostravě pro vás i nadále sledujeme.