Jste zde

Perspektivy e-mobility aneb nové trendy v elektromobilitě na AMPERu

24. března 2015 uspořádalo nakladatelství FCC PUBLIC ve spolupráci s Asociací elektromobilového průmyslu a Českou technologickou platformou Smart Grid v rámci doprovodného programu 23. ročníku veletrhu AMPER 2015 konferenci Perspektivy e-mobility s podtitulem Směry a trendy vývoje vozidel s alternativními zdroji energie pro pohon.
Jednalo se již o šesté pokračování tohoto seriálu, který si za dobu svého konání vydobyl pevné místo jak v doprovodném programu veletrhu, kde se tradičně koná dopoledne v den zahájení, tak jako doprovodná akce veletrhu ELO SYS 2015 v Trenčíně, kam letos na podzim zavítá již potřetí.
 
 
Téma vozidel s elektrickým a jinými čistými pohony konference představila v souvislosti se stavem a vývojem v existující standardizaci a legislativě, v technologiích a materiálech. V potaz byly vzaty také nové poznatky z provozu při současném stavu infrastruktury. Téma e-mobility tak bylo zasazeno do širších souvislostí elektroenergetiky a začlenění elektrických vozidel do tzv. chytrých sítí (Smart Grids).
 
Prvním řečníkem byl Ing. Martin Voříšek z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, který přítomné seznámil s obsahem vládního dokumentu nazvaného Národní akční plán čisté mobility a promluvil blíže o záměrech státu v podpoře tohoto typu dopravy. S přehledovou přednáškou nazvanou Technologie a terminologie v elektromobilitě vystoupil Ing. Jaromír Marušinec, Ph. D., z VUT Brno a Asociace elektromobilového průmyslu. V přednášce popsal nejen konstrukce vozidel s elektrickým pohonem a infrastrukturu umožňující jejich provoz, ale přinesl také zajímavé informace o prodejích a provozu jednotlivých značek elektromobilů v ČR.
 
Ing. Miroslav Kuželka za společnost ABB s.r.o. přednesl prezentaci s názvem Smart House - elektromobil v roli zásobníku energie pro rodinný dům. V ní předvedl způsob, jak lze elektromobil využívat efektivně a výhodně ještě jinak než jako pouhý dopravní prostředek – tedy jako operativní zdroj energie s úctyhodnou kapacitou. Představené funkční řešení společnosti ABB mimo jiné umožňuje uživatelům elektromobilů nakládat s elektrickou energií jako s komoditou, jejíž nakupování mohou operativně nastavit na dobu pro ně nejvýhodnější.
 
  • Na stránce konference jsou k dispozici prezentace, kterými přednášející doprovázeli svoje vystoupení. Prohlédnout si zde můžete také fotografie z akce.
Projekt Elektromobility společnosti ČEZ a stav jeho realizace v roce 2015, zejména co se týká budování nabíjecí infrastruktury, představil Ing. Tomáš Chmelík z ČEZ, a.s. S nabídkou a novinkami automobilky Nissan, partnera konference, a parametry jednotlivých vozidel v jejím portfoliu seznámil Marek Šafarčík. Další přednáškou zaměřenou na infrastrukturu pro e-mobilitu, ale třeba také se zajímavými podrobnostmi ohledně účtování elektřiny „čerpané“ do akumulátorů elektromobilů, seznámil Ing. Václav Vodrážka z PRE, a. s. Konferenci zakončily přednášky o jednostopých vozidlech na elektřinu, a to Vývoj elektroskútrů v českém prostředí od Michala Rieka ze společnosti E.ON a Současnost a budoucnost elektrických kol od Miroslava Skokana, DiS. z  Elektrosport s.r. o.
 
Jednotlivé body konference si přišlo vyslechnout celkem asi 120 osob z řad odborné i zainteresované laické veřejnosti. Diskutovalo se jak v přestávkách mezi jednotlivými přednáškami, tak v závěrečném asi 15minutovém bloku. Potvrdilo se, že e-mobilita je téma, které neustále nabývá na významu, i když ještě v nedávné minulosti se ozývaly hlasy, že se jedná jen o další z módních vln, kterou stejně nakonec přebije nový vzestup konvenčních spalovacích motorů.
 
 
Hodnocení článku: