Ve hře je několikamilionová investice, která inovativním firmám pomůže s rozvojem podnikání a se vstupem na mezinárodní trhy. „Soutěž zvyšuje šanci na úspěch start-upů a umožňuje růst scale-upů a SME, a to pomocí finančních investic, pomocí know-how expertů z oboru a pomocí podpory široké sítě partnerů,“ říká Jan Kubalík, CEO společnosti DEX Innovation Centre, která je českým partnerem projektu PowerUp! InnoEnergy.
Soutěž, která je součástí programu PowerUp! Výzvy, je organizována exkluzivně pro start-upy, se zaměřuje na oblast energií, čistých a chytrých technologií a smart city, ale je otevřena všem inovativním nápadům. Firmy a jejich projekty mají možnost vyhrát až 65 000 EUR a titul „Start-up roku“ a přístup k dalšímu financování. Finance umožňující další rozvoj jsou pouze jedním z mnoha aspektů, které činí soutěž PowerUp! tak unikátní. Mezi další výhody patří účast na tréninkových Business Bootcampech. Ty jsou vedené uznávanými mezinárodními byznys mentory, kteří budou start-upům pomáhat například s přípravou prezentace jejich nápadů panelu investorů a expertů z oblasti průmyslu či je zasvětí do pravidel ochrany duševního vlastnictví. Účastníci si tak vylepší své prezentační dovednosti, ověří si životaschopnost svých nápadů a modelů a budou mít možnost je korigovat podle očekávání trhu.
InnoEnergy je spolutvůrce a „chytrý investor“ pro podnikatele, kteří si přejí udržitelný svět a usilují o to, aby jejich byznys měl globální dopad. Jeden z nejlepších příkladů investic InnoEnergy je společnost Northvolt, dominantní evropský výrobce lithiových baterií, jehož současná hodnota je odhadována na 1,6 mld. EUR. Firma přitom vznikla teprve v roce 2016. Předtím, než ji založili, zažádali Peter Carlsson a Paolo Cerruti, bývalí viceprezidenti firmy Tesla, o podporu od InnoEnergy. Northvolt si vytkl za cíl technologickou dokonalost poháněnou čistou energií. O úspěchu a dalším potenciálu firmy svědčí fakt, že nedávno získala od Evropské investiční banky 350 milionů EUR a buduje dvě továrny na výrobny baterií, které pro svůj provoz budou využívat energii z obnovitelných zdrojů. První – Northvolt Ett – bude ve Skellefteá poblíž polárního kruhu a druhá – Northvolt Zwei – v dolním Sasku v Německu.
Z tuzemských subjektů v PowerUp! Výzvě uspěla například společnost VIA ALTA, jež se zabývá zpracováním tříděného odpadu. Ocenění získala za technologii MULTIFER, která slouží k přeměně biologického odpadu na biopalivo. Využívá k tomu aerobního kvašení a biologického zpracování pomocí nízko-potenciálního fermentačního tepla.
InnoEnergy PowerUp! Výzva se otevírá podnikatelům ve všech fázích vývoje. „Nezáleží na tom, zda máte pouze nápad, hledáte nové zákazníky nebo plánujete expanzi na další trhy,“ připomíná Jan Kubalík.
Deadline pro podání přihlášek je 5. března 2020. Přihlásit se lze přes stránky InnoEnergy https://powerup.innoenergy.com, kde najdete i další podrobnosti a podmínky.