Jste zde

Rozhovory s českými odborníky na IoT

V pravidelných týdenní rozhovorech IQRF Alliance se můžete setkat s odborníky z různých technických a technologických firem, které se zabývají inovativními aplikacemi a produkty využitelnými v průmyslu, zemědělství, obcích, městech či budovách.

Na SoundCloudu v kanálu Internet věcí (nejen) po česku si povídá Ivona Spurná z IQRF Alliance s techniky a dalšími zástupci jednotlivých členských firem o tom, jaké produkty či služby pro IoT projekty nabízejí.

První díl byl o tom, jak lze pomocí jednoduché komponenty IQRF DALI Bridge udělat ze zastaralého světla takové, které lze vzdáleně ovládat a sledovat, technické detaily prozradil Martin Špiller z MICRORISCu. Instalaci pouličního osvětlení využívající toto zařízení již najdete v reálném provozu, například v Jirkově.

druhém dílu byla blíže představena přenosová technologie IQRF a aliance, která nad technologií stojí. IQRF Alliance v sobě sdružuje jak výrobce hardwaru, tak i ty, kteří poskytují potřebné služby pro úspěšný běh projektů. Vzájemná spolupráce pak realizaci projektů zrychluje a zjednodušuje.

Jak vzdáleně spínat zařízení pomocí chytrých zásuvek vysvětlil Jan Řehák z Netio products ve třetím dílu podcastové série. Ať už se jedná o reklamní obrazovky v obchodních centrech, masážní křesla nebo bojlery v ubytovacích zařízeních, všude tam, kde by bylo drahé vysílat technika, aby provedl restart daného zařízení nebo by to bylo časově náročné, tak tam se hodí spolehlivé zásuvky od Netia.

Jedním z inovativních partnerů aliance je i firma HEXIO. Vyvíjejí no-code platformu, kde si zákazník snadným způsobem nastaví funkčnost svého řešení. Poskytují cloudové služby, včetně vývoje a přizpůsobení na míru přání zákazníka. Vše vysvětlil Jiří Hýbek ve čtvrtém dílu série.

O technických novinkách z dílny IQRF jste se mohli doslechnout od Hynka Syrovátky v pátém dílu. Vysvětlil základní principy směrování v síti IQRF, uvedl horké novinky, mj. beaming, díky kterému mohou senzory fungovat i více než 10 let na baterie. Senzory s touto funkcí vysílají pravidelně do svého okolí naměřené hodnoty a v mezičase hluboce spí, čímž výrazně šetří energii. Agregující repeatery tato data uchovávají a poskytují v rámci běžného synchronního sběru dat, v podstatě senzory virtualizují.

Nikatron je jednou z aktivních společností v alianci. Využívá produkty partnerů a vytváří z nich komplexní řešení pro své zákazníky. Takto už osadili světly nákupní centrum v Brně a plánují sem dodat i další produkty, jako jsou například senzory či chytrou sanitární techniku. Richard Jílek představil platformu MyIQRF v šestém dílu podcastů a zdůraznil vhodnost bezdrátového řešení zejména pro refit již stojících a starších budov.

S hlodavci a hmyzem se musí vypořádávat jak správci nejrůznějších provozů, tak výrobci jídla, léčiv, či přímo města a obce. Kvůli možnému přenosu nemocí je likvidace škůdců dána i mnoha předpisy. Firma Adera se na monitoring a likvidaci škůdců zaměřuje již mnoho let. V sedmém podcastu představil Michal David chytrou pastičku, která umí okamžitě detekovat odchyceného hlodavce a nahlásit tuto událost do centrální aplikace.

Obce umístěné na vedlejší tocích vod mohou v době tání sněhu nebo v období záplav trpět nárazovým zvýšením hladiny vody svého potoka. S tím souvisí i potřeba včasného varování před nebezpečím vyplavení. K tomuto účelu lze využít ultrazvukový senzor, který dokáže měřit změny výšky hladiny vody.O tomto tématu mluvili zástupci firmy JoTio v osmém podcastu. Chytré technologie lze využít i v zemědělství, ať už k monitoringu živin v půdě nebo v oblasti chovatelství. Příkladem může být výzkumný projekt, kde se řeší dojivost skotu a úspora nákladů v závislosti na míře vyrušování během veterinárních prohlídek. Krávy jsou vybaveny obojky, které lze cíleně rozsvítit a tím vizuálně určit polohu hledaného zvířete. Tím se eliminuje nutnost zvolenou krávu dlouze hledat mezi ostatními a šetří se i čas, který daný pracovník na dané farmě stráví.

Další díly vychází s týdenní pravidelností a můžete se zde dozvědět mnoho nového z první ruky.

Hodnocení článku: