Jste zde

Secure čip od českých Tropic Square přešel do fáze vývoje

 Po úspěšné studii proveditelnosti a průzkumu trhu se záměr vytvořit první transparentní a auditovatelný bezpečnostní čip přesouvá do fáze vývoje čipu. Prototyp čipu by měl být dostupný koncem roku 2021.

Celosvětově známá skupina českých startupů, SatoshiLabs, stojící například za první hardwarovou Bitcoin peněženkou Trezor, oznámila již na jaře založení dceřiné společnosti Tropic Square s.r.o. Společnost vzbudila velký zájem svým záměrem vytvořit první transparentní a auditovatelný bezpečnostní čip. Po úspěšné studii proveditelnosti a průzkumu trhu se společnost přesouvá do další fáze samotného vývoje a výroby čipu, který plánuje dodávat na celosvětový trh. Prototyp čipu by měl být dostupný koncem roku 2021 a nese zatím pracovní název TASSIC - Transparent Authenticated Secure Storage Integrated Circuit.

Tropic Square - další metou je test čip

V roce 2018 byla velikost trhu secure element čipů odhadována na více než 3,3 miliardy dolarů a stále meziročně roste. Tyto čipy jsou historicky postaveny na konceptu proprietárního vlastnictví a netransparentnosti. Z pohledu uživatele takové řešení vyžaduje nutnost důvěřovat třetím stranám a není možné znát implementační detaily, nelze tedy posoudit bezpečnost systému postaveného na těchto čipech. Ač je tento přístup v dnešní době běžný, nelze ho považovat za dostatečný již dnes a tím méně do budoucna.  
Bezpečnostní experti dlouhodobě volají po otevřeném a transparentním, ideálně open-source řešení. Plně auditovatelný čip totiž přinese daleko vyšší úroveň bezpečnostních standardů bez nutnosti slepé důvěry v tvrzení výrobců.

Tropic Square pracuje na řešení, které přinese na trh bezpečnostní algoritmy v auditovatelné implementaci. Čip díky zaměření na řešení nejzákladnějších potřeb digitální bezpečnosti najde uplatnění zejména tam, kde je kladen důraz na skutečnou bezpečnost, unikátní identitu zařízení, kryptograficky silné zabezpečení komunikace a ověření pravosti. Tedy například v oblasti IoT, Industry 4.0 i mimo speciální aplikace vyžadující transparentnost. Tržní potenciál je také v oblasti běžné spotřební elektroniky, kde připravovaná legislativa klade nové požadavky na bezpečné uložení dat v elektronických zařízeních.

TASSIC čip

V současnosti je v přípravě funkční prototyp, jehož cílem je představit základní funkce čipu, vyladit komunikační protokol mezi čipem a řídícím procesorem a v neposlední řadě umožnit brzký vývoj aplikačního softwaru mnohem dříve, než bude k dispozici testovací čip. 

“Transparentnost a open-source jsou hodnoty, na kterých stavíme. Prototyp čipu připravujeme na programovatelném obvodu FPGA od firmy Lattice, který je vývojářské komunitě velmi známý. Konečným produktem bude čip vyrobený dle našeho návrhu - ASIC, ale programovatelné obvody jsou perfektní právě pro odzkoušení návrhu před výrobou test čipu. V tuto chvíli nám sice k funkčnímu prototypu ještě pár kroků chybí, ale do plného R&D procesu se přesouváme začátkem příštího roku,” uvedl Jan Pleskač, CTO Tropic Square.

TASSIC je navržen pro připojení k běžným mikroprocesorům nebo FPGA obvodům pomocí standardních sériových protokolů. Kombinace čipu TASSIC jako bezpečnostního rozšíření běžného (angl. non-secure) kontroleru a firmwaru vytváří platformu pro tvorbu bezpečných systémů. TASSIC je rovněž vhodným řešením pro bezpečnostní vylepšení stávajících produktů.

Příležitost pro investory

V současnosti je společnost Tropic Square financována pouze vlastními zdroji a je otevřená diskusi s vážnými zájemci o investování do rozvoje společnosti. Vzhledem k velikosti trhu a technické náročnosti vývoje čipu je cílem získat investice ve výši 4 miliony EUR.

tropicsquare.com 
https://tropicsquare.com/assets/TASSIC_TropicSquare.pdf

 

Hodnocení článku: