Jste zde

Akcelerátor 4DigitalHealth zná vítěze

Vítězem hodnocení i veřejného hlasování se stala česká firma umožňující neinvazivní léčbu chronických onemocnění pomocí neuromodulace.

4DigitalHealth je částečně personalizovaný program, který podporuje startupy z oblasti digitálního zdravotnictví skrze mentoring a networking. Účast v akcelerátoru je pro startupy zcela zdarma. Organizátor nevyžaduje podíl ve firmě ani jinou formu platby, jelikož byl program spolufinancován ze strany EIT Health.

„V roce 2020 jsme cítili potřebu podpořit zdravotnictví. Z mateřského programu DEXIC Accelerator proto vznikl 4DigitalHealth. Během prvního ročníku jsme pracovali s týmy, které vyvíjí řešení pro monitoring zdravotních funkcí seniorů, využívají telemedicínu pro psychologickou pomoc nebo vyvíjí software pro zdravotníky, který simuluje reálné zákroky“ říká Michal Štefan, DEX Innovation Centre, hlavní mentor programu.

„#DemoDay je finální den programu, který jsme byli nuceni kvůli současné situaci od základu změnit“, dodává Štefan. „Nový #DemoDay je k dispozici online, přístupný kdykoli a kdekoli. Bez zbytečných řečí kolem se skrze krátká videa představí všech 7 týmů.“

Video prezentace natočily 4 české a 3 zahraniční startupy:

  • AiBrace – Náramek pro monitoring zdravotních funkcí seniorů
  • AppDermis – Aplikace usnadňující život lidem s ekzémy
  • Heuristik – Řešení pro eliminaci chyb způsobených chybnou identifikací pacienta
  • SATI App – Aplikace poskytující služby týkající se duševního zdraví
  • ScientiCore – Bezpečná platforma pro sdílení R&D dat a poznatků z přírodních věd
  • Tesla Medical – Neinvazivní léčba onemocnění pomocí neuromodulace
  • Virtual Lab – Simulační software pro zdravotníky využívající virtuální realitu

Vítěz programu

Porota stála před nelehkým úkolem – vybrat ten nejlepší startup. Kritérii bylo například to, zda je o produkt na trhu dostatečný zájem, jak je produkt srozumitelný nebo zajímavost produktu z pohledu investora.

Vítězem 1. ročníku programu 4DigitalHealth se stal český startup Tesla Medical, který též obsadil první místo v rámci veřejného hlasování. Tesla Medical pomocí neinvazivní neuromodulační metody redukuje příznaky hyperaktivního močového měchýře. Redukce symptomů dosahuje dle klinických zkoušek minimálně 50 % u 80 % pacientů, u kterých selhala předchozí farmakoterapie. Celých 40 % pacientů pak dosáhlo 100% redukce. Tesla Medical tak významně zvyšuje celkovou kvalitu života osob trpící tímto syndromem.

V těsném závěsu se pak umístil tým AiBrace se svým chytrým náramkem. Ten dokáže detekovat pád, monitorovat dechové či srdeční funkce a v případě nouze pomocí stisku tlačítka zavolat pomoc. Využití najde jak u seniorů, tak i u novorozenců. Třetí místo obsadil startup Virtual Lab, který pomocí virtuální reality pomáhá získávat profesionální jistotu a zručnost lékařům i sestrám, zvyšuje efektivitu v obsluze a servisu zdravotnické techniky a nástrojů. 

Porota se skládala ze tří odborníků – Tamás Békási, Healthcare Startup Expert z EIT Health; Douglas Wong, Impact Investor, Millennium; a Jan Kubalík, CEO DEX Innovation Centre. "Cílem programu 4DigitalHealth je podporovat startupy, které mají vysoký potenciál přinést nové zdravotnické produkty a průběžně tak zlepšovat kvalitu života celé společnosti. Víme, že startupy potřebují kapitál, případně postrádají některé byznysové dovednosti", shrnul program Jan Kubalík.

Všechny startupové prezentace jsou k dispozici online na stránkách organizátora.

Hodnocení článku: