Jste zde

Barcelona: GSMA předpovídá budoucnost 5G střízlivě, věří 4G

Po lavině, která od podzimu strhává plány na rychlé nasazení sítí 5G na amerických i evropských trzích se od MWC očekávala revize plánů. Asociace GSMA svůj odhad zveřejňuje hned první den veletrhu. Sítím 5G předpovídá 15% podíl na globálním mobilním trhu v roce 2025. Je to málo nebo hodně?

V první řadě je potřeba připomenout faktory, které ovlivní využití 5G technologií. I když v poslední době vnímáme hlavně politický a obchodní tlak v kauze Huawei, důvodů je více. Předně se zpožďuje výzkum a následný vývoj pokročilých technologií, pro které by služby 5G měly vytvořit zázemí. V automobilovém průmyslu se autonomní řízení vyvíjí bez části komunikace mezi vozidly V2V a mezi vozidly a infrastrukturou V2X. Podobně se mírní očekávání od umělé inteligence, tento obor na vývoj standardu 5G nevyvíjí žádný tlak. V neposlední řadě se projevuje také nasycení spotřebního trhu v asijských zemích. Uživatelé telefonů zkrátka nejsou schopni každý rok zdvojnásobit svoji spotřebu dat.

První 5G sítě jsou spuštěny v USA a v Jižní Koreji a dalších 16 významných trhů bude následovat v letošním roce. Tato oznámení jsou spíše marketingem operátorů, protože nijak nerozebírají geografické pokrytí, ani penetraci služeb nebo přírůstek zákazníků. Reálný přínos bude zatím rozporuplný. Telefony budou mít rychlejší data, ale uživatel to neocení - streamování 8K videa na mobil nemá smysl. V době, kdy je mobilní trh nasycen, další zákazníky přinesou jen technologie s přidanou hodnotou, jakou reprezentuje IoT, automobilový trh a umělá inteligence. Jediným konkrétním očekáváním pro nejbližší horizont je potenciál připojení až jedné miliardy nových zákazníků k mobilnímu internetu a IoT aplikace v zemědělství, vzdělávání nebo zdravotní péči.
To na letošním MWC zaznělo z úst řady klíčových vystupujících. Dosavadním motorem rozvoje mobilních sítí byli uživatelé. Od svého mobilu chtěli více. Rychlejší data, lepší rozlišení videa atd. Tuto potřebu ovšem saturuje již LTE, uživatel se nemůže bavit na mobilu dvakrát ani streamovat deset videí najednou. Tažnou silou pro sítě 5G tak musí být nové služby pro zábavu, veřejný sektor nebo průmysl, které se oprostí od toho, že terminálem uživatele je smartphone.

Prezentovaná zpráva přináší i další zajímavá čísla. Zmíněných 15% trhu v roce 2025 reprezentuje cca 1,4 mld. zařízení. Pro Evropské země a Čínu se odhaduje podíl 30%, zatímco pro USA 50%. Dalších 60% celosvětového trhu zůstane sítím 4G! Počet IoT zařízení vzroste do roku 2025 na 25 mld.. Sítě 4G a jmenovitě LTE dostaly v prezentovaném reportu překvapivě hodně prostoru. Znamená to jediné: očekávání od 5G sítí se opatrně zpomalila a celý sektor se rozhodl plně využít potenciál technologií 4G.

www.gsma.com/mobileeconomy/

Hodnocení článku: