Jste zde

Celosvětový problém s dodávkami elektronických součástek

Ještě před pandemií COVID-19 začaly mít dodavatelské řetězce problémy s nedostatkem některých základních elektronických součástek. V roce 2020, kdy pandemie zasáhla celý svět, se zpomalila nebo dokonce zastavila výroba těchto základních komponent po celé dny, týdny nebo dokonce někde i měsíce. S proočkovaností obyvatel v některých zemích průmysl opět začíná zvyšovat výrobu a poptávka po elektronických součástkách prudce roste. Co způsobuje problémy s dodávkami součástek? Odpovědí je hned několik.

Poptávka po elektronických součástkách prudce roste

Poptávka po elektronických součástkách rapidně roste téměř v každém průmyslovém odvětví. Prudký nárůst je v automobilovém průmyslu, na trzích s chytrými telefony, v lékařské technice a internetu věcí. Tyto obory  vykazují nekončící nárůst spotřeby elektronických komponent. Například elektromotor v elektromobilu používá až 22 000 MLCC kondenzátorů. Výrobci smartphonů používají přibližně 1,5 bilionu MLCC kondenzátorů, a to je 50% celosvětové produkce.

MLCC kondenzátor (https://www.digikey.cz/en/articles/MLCC)

Očekává se, že segment IoT zvýší svůj objem více, než šestkrát. A to z 212 miliard USD v roce 2018 na 1319 miliard USD v roce 2026. Produkty IoT, jako jsou inteligentní domácí termostaty, zvonky, poplašné systémy, kamery, přístroje, fitness vybavení atd., potřebují ke své činnosti stále více senzorů a elektronických komponent.

Na jednu stranu je to pozitivní zpráva, že se jedná o oživení celosvětové ekonomiky, na druhou stranu to způsobuje problémy v dodávkách.

Distributoři se snaží držet krok

Současně s tím, jak rychle roste poptávka, došlo v důsledku pandemie a zhoršujících se okolností k výraznému napětí u distributorů. Jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje mnoho výrobců, je snížená kapacita zaměstnanců, jelikož musí ve svých továrnách dodržovat sociální distanc a další preventivní kroky pro eliminaci šíření COVIDU 19 na pracovišti.

Přeprava komponent navíc trvá déle, a to z podobných epidemiologických důvodů napříč všemi průmyslovými odvětvími a zeměmi. Je méně komerčních letů a problémům se nevyhne ani lodní doprava. Nejen COVID může zasáhnout do celosvětového obchodu. Typickým důkazem je nedávné zablokování Suezského průplavu, u kterého se předpokládá, že na několik týdnů vytvoří negativní vlnový efekt v globálním obchodu.

Obecným problémem jsou nedostatečné investice do továren na výrobu čipů, které zpracovávají křemíkové wafery. Osmipalcová technologie (200mm) se stala standardem, ale investice z minulosti se ukazují jako nedostatečné. Pokud v této oblasti nedojde k významným investicím, může být dodavatelský řetězec ovlivněn po mnoho let.  

Do všeho zasahuje matka příroda. Sucho na Tchaj-wanu vyvolává obavy. Například TSMC přepravuje své produkty výhradně po vodě, a sucho může mít významný dopad na dodávky do června. Došlo také k několika velkým požárům v továrnách. Požár v závodů Asahi Kasei Micro (AKM) a Renesas Electronics v Japonsku a požár továrny PANJIT International v tchajwanském Kao-siungu. Oba tyto požáry zásadně ovlivnili výrobu a dodávku oscilátorů, polovodičů a čipů. Obnovení a provoz továren zabralo několik měsíců, které se podepíší v celosvětové dodávce těchto elektronických komponent. Navzdory těmto problémům distributoři dělají vše pro to, aby udrželi krok s poptávkou. Nepřetržitě pracují na tom, aby dostali veškeré potřebné komponenty do rukou techniků z celého světa.

Být připraven

Dobrou zprávou je, že mnoho distributorů, jako je například DigiKey, před několika měsíci předpovědělo tento prudký nárůst poptávky a proaktivně investovalo do svých skladových zásob. Úzká spolupráce s dodavateli zajistila dostatek komponent pro zákazníky, a to navzdory výše zmíněným celosvětovým problémům. V číslech to znamená 2,6 milionu produktů na skladě od více než 1700 výrobců. DigiKey ujišťuje zákazníky, že mezi 11,8 miliony dostupných produktů najdou to, co potřebují, a navíc garantují jejich včasné dodání.

DigiKey také vyvinula sadu digitálních řešení, která zákazníkům pomáhají v rychlejší komunikaci a lepší využití dat pro plánování a nákup. Digi-Key poskytuje tři robustní nástroje, API (Application Programming Interface), EDI (Electronic Data Interchange) a Punchout. Všechny tyto nástroje a služby pomáhají zákazníkům zefektivnit svou činnost a zlepšit operace pomocí automatizace.

Více informací se dozvíte na https://www.digikey.cz/en/resources/business-solutions/digital-solutions

DigiKey zveřejnil bezplatnou elektronickou knihu Demystifying Digital Transformation for Procurement eBook, která pojednává právě o této problematice.

Pokud máte jakékoli dotazy týkající alokace, svých objednávek nebo dodacích termínů, informujte se prosím na stránkách https://www.digikey.cz/cs/resources/local-support

 

Hodnocení článku: