Jste zde

ČEZ využívá Sigfox pro monitoring elektráren i dolů

Společnost Sigfox Česká republika a Skupina ČEZ uzavřeli partnerství na zavádění chytrých IoT technologií napříč segmenty energetické společnosti. Inteligentní senzory, čidla a detektory tak již v ostrém provozu monitorují bezpečný chod elektráren, dolů nebo vedení vysokého napětí.

Francouzská technologická firma Sigfox působí v 67 zemích světa, přičemž její IoT síť momentálně pokrývá větší polovinu Evropy, části USA a Latinské Ameriky. Platformu využívají nadnárodní společnosti jako Michelin, DHL nebo automobilový koncern PSA. Nyní se k nim připojuje i český energetický gigant. „Vstup Skupiny ČEZ do světa chytrých IoT technologií považujeme za zlomový moment, který posune celý obor IoT v Česku extrémně dopředu“, říká Jan Soukal, výkonný ředitel Sigfox Česká republika.

Testování technologie zahájil ČEZ již v létě 2017, kdy byl spuštěn pilotní projekt na monitoring práce v uhelných elektrárnách Trmice a Tušimice. Následně probíhaly zátěžové testy v náročnějších provozech elektráren a dolů. „Síť Sigfoxu se v našich testech osvědčila svojí robustností, spolehlivostí a bezpečností“, vysvětluje Otakar Tuček, ředitel elektráren Tušimice a Prunéřov.

Chytré technologie tak Skupina ČEZ využívá v Jaderné elektrárně Temelín, kde inteligentní čidla monitorují riziko záplavy ve vzdušnících, čerpání vody v okolí reaktoru nebo možný únik vody ve vrtu. Vzhledem k tomu, že je elektrárna součástí kritické infrastruktury státu, musí všechny zde používané technologie splňovat ty nejpřísnější bezpečnostní parametry. Síť tak musí být maximálně odolná proti výpadkům nebo hackerským útokům.

Společnost Severočeské doly nasadila chytrá zařízení Sigfoxu na monitoring hladiny spodních vod v důlních vrtech, aktuálně v důlních jámách Tušimice a Bílina. Hloubka vrtů se pohybuje mezi 10 až 180 metry a čidla zde měří hladinu vody pomocí kapilárního tlaku v horninách. Sběr dat probíhá každých 12 hodin a vytváří tak systém včasného varování před možnými sesuvy půdy či zaplavením. Preventivní funkci plní také inteligentní zařízení monitorující hladký chod pásových dopravníků v Prunéřově, která vyšlou upozornění v momentě, kdy detekují nestandardní chování jednotlivých válečků či dalších komponentů dopravníků. 

ČEZ Distribuce využívá chytré technologie k tomu, aby chránily bezproblémový provoz vedení vysokého napětí. Speciálně vyvinutá „chytrá meteostanice“ dokáže současně měřit veličiny teplot, relativní vlhkosti, intenzity a směru větru.  Zařízení operuje pomocí váhového systému a varuje před nebezpečím poškození vedení vysokého napětí námrazou i dalšími vlivy počasí, zároveň také dokáže rozpoznat mechanické zásahy zvenčí.

Ve spolupráci Sigfoxu Česká republika a Skupiny ČEZ byla spuštěna speciální IoT platforma SmartCity Dashboard.

 „Vyvinuli jsme přehlednou webovou aplikaci, která umožňuje uživatelům z jednoho prostředí spravovat zařízení propojená v moderní, robustní a modulární IoT platformě“, vysvětluje Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO. Aplikace je přístupná prostřednictvím zabezpečeného přihlášení a je k dispozici pouze registrovaným zákazníkům. Přehledně zobrazuje data z několika různých zařízení. Obsahuje čidla na vzdálené měření spotřeby energií, situace v dopravě, kvalitu ovzduší, detektory pro signalizaci požárů či záplav. Propojuje tak celou řadu odvětví a vytváří ideální nástroj pro efektivní správu měst a obcí.

Hodnocení článku: