Jste zde

Chytrá řešení od Digi International se službou AWS od Amazonu

Rozmach internetu věcí přinutil všechny velké hráče ke změně své marketingové strategie. Už nestačí nabízet jednotlivá zařízení či samostatné softwarové produkty. Je potřeba přinést komplexní řešení pro jednotlivé aplikace. Zvládnout celý přenosový řetězec od senzoru až po cloud není jednoduché. Co nabízí Smart Solution od Digi International ?

Není to tak dávno, kdy jsme psali o platformě Honeycomb, která je určena pro sledování teploty potravin. Sledování teploty je důležitým faktorem pro úspěšný chod potravinového sektoru. Stálá teplota je důležitá také ve zdravotnictví, kde se skladují léky a očkovací látky. Digi International se rozhodl sledováním teploty věnovat více a rozšířit své portfolio o platformu Smart solution, která se dělí do tří kategorií - Digi FreshTempDigi SafeTempsDigi Smart Temps.

     

Samotný vývoj celé platformy je časově náročný. Digi International si vyhlídla firmu TempAlert, která má bohaté zkušenosti s monitorováním teploty. V říjnu 2017 oznámila, že se dohodla a celou společnost získala. TempAlert je poskytovatel automatizovaných monitorovacích systémů v reálném čase pro zdravotnictví a potravinářství. Nejedná se jen o hardware, ale o celý systém včetně software pro analýzu dat. Řešení od TempAlert používají takové velké společnosti jako je Walmart, CVS Health, SpaceX, Apple, Coca-Cola, McDonald's. Jejich služeb využívá dokonce americké ministerstvo zahraničí. Kombinace společnosti Digi ve spojení se zákaznickou základnou TempAlert představuje skvělou příležitost právě pro Digi Smart Solutions.

Digi FreshTemp

Součástí řešení je snímač teploty v reálném čase. Ideální věc pro chladící boxy či ohřevné várnice. Pro zjištění teploty uvnitř připravovaného jídla je k dispozici sonda FreshProbe. Komunikuje s aplikací FreshTemp přes rozhraní bluetooth. Chybí mi tu malý displej, který ukazuje teplotu přímo na sondě. Nedovedu si představit, kdy kuchař vaří a někde na pracovní desce se mu válí tablet či mobilní telefon a zjišťuje pomocí něho teplotu pokrmu. Dle mého názoru je to nepraktické. Dále mezi zařízení patří sonda Cook2Cook, která slouží pro monitorování teploty během pečení, chlazení. FreshProbe slouží k získání aktuální teploty (jednorázově), kdežto sonda Cook2Cook je pro logování teploty během procesu vaření, pečení či chlazení. 

 

Digi SafeTemps

Digi Data Logger je bezdrátové řešení pro sledování teploty během přepravy či skladování. Nabízí dva typy tagů (senzorů). Data logger, který sbírá data během převozu a po přijetí zboží si lze z tagu vyčíst celou historii. Druhý tag slouží k monitorování teploty v reálném čase.  K tomu už je potřeba gateway, která zajistí přenos dat do cloudu pro další zpracování. Pro přenos dat je možno použít Bluetooth, Wi-Fi nebo LTE / 3G. Tato úroveň monitorování teploty je nutná pro dodržení standardu o bezpečnosti potravin FSMA (Food Safety Modernization Act) a osvědčeným postupům pro uchovávání a manipulaci s očkovacími látkami CDC (Centrum pro kontrolu onemocnění).

 

Digi SmartTemps

Zatímco předchozí dvě řešení jsou zaměřeny konkrétně na určité téma(Měření teploty potravin a měření teploty během převozu) Digi Smart Temps obsahuje větší množství zařízení, které umožňují širší použití. Například nabízí speciální senzory pro měření teploty v rozsahu (-200 °C až + 200°C) tzv. Digi Smart Cryo Guard.  Své uplatnění najde v lékárnách, laboratořích, nemocnicích, stravovacích zařízeních atd. Senzory se implementují dovnitř mrazniček, ledniček a různých chladících boxů, ohřívačů či inkubátorů. Příslušná gateway sbírá data z jednotlivých senzorů přes Zigbee a pak vše předá nadřazenému systému k dalšímu zpravování. Tento přenos může být přes Ethernet,USB, Wifi a pokud si zákazník připlatí tak i přes mobilní síť. Zaujal mě ROI kalkulátor, který umožnuje vypočítat úsporu nákladů, pokud použijete systém Smart temps od Digi, než kdyby všechny měření byly provedeny ručně.  

 

    

Srovnání všech uvedených řešení si můžete prohlédnout na uvedeném odkazu: https://www.digi.com/smart-solutions/compare

Kde uvedená řešení najde své uplatnění?

  • Restaurace
  • Závodní stravování
  • Přívěsy a karavany
  • Skladiště
  • Přeprava zboží
  • Překladiště
  • Obchody s potraivnami
  • Nemocnice a kliniky
  • Lékarny
  • Školní jídelny

 

Digi International vstoupil do AWS od Amazonu

Digi kombinuje distribuci s nabídkou vlastních produktů, modulů a kitů, postavených na čipsetech světových výrobců. Navíc umí nabídnout jednoduché služby, založené na vlastních produktech a cloudu. Právě na projektu Honeycomb si Amazon Web Services a Digi vyzkoušely spolupráci a oficiální jmenování Advanced Tier Technology partnerem je potvrzením toho, že to funguje. Amazon tak získává přístup ke stabilním zdroji hardware, o který je velký zájem. Digi International může nabízet služby, zahrnující prakticky neomezené cloudové možnosti Amazonu jako AWS IoT a AWS Greengrass. Když se podíváte na ceník AWS služeb, zjistíte, že je více než příznivý. Lze dosáhnout ceny 5 dolarů za 1 milión zpráv odeslaných ze senzorů do cloudu a zpět uživateli. Můžete posílat a přijímat zprávy o velikosti až 128 KB. Stejně jasný mají ceník i u cloudových služeb. Má to jediný háček, AWS totiž v rámci tohoto cenového plánu neřeší infrastrukturu, tedy kudy a jak se do cloudu data dostanou. I tak je transparentní cena nejlepší cesta k zákazníkovi. Bude zajímavé, jak se tento přístup projeví na evropském a českém trhu, kde si na cloudové služby, spojené s IoT brousí zuby zejména samotní operátoři sítí.

 

Hodnocení článku: