Jste zde

iNELS řídí rodný dům Jana Husa. To by Mistr opravdu nečekal

A divila se i sama holešovská společnost, to když pro změnu uviděla věrné kopie svých relé. Včetně všech nedostatků, způsobených běžným opotřebením forem.
V sobotu 30. května proběhlo v Husinci na Prachaticku slavnostní otevření rodného domu Mistra - důstojné připomenutí 600 let od upálení jedné z nejvýznamnějších osobností našich dějin, kněze, kazatele a bojovníka za pravdu. A vězte, že Jan Hus by se divil, jakých výdobytků dvacátého prvního století se jeho rodný dům dočkal a co vše dokáže jeden dotek!
 
 

(O)svícení ano, pozor však na plameny

 
Jediným dotekem je pokladní schopna ráno rozsvítit a při odchodu zhasnout světla celé expozice. Jedním stiskem tlačítka bude v nejdůležitější prostoře kazatelova domu, Husově světničce, kde se měl narodit a také prožít dětství, spuštěna audiovizuální projekce a s ní propojené světelné scény. Názornost výkladu pak umocňuje systém osvětlení s redukcí stmívání, časování a konsekventního spínání.
 
Na tlumočení Husova poselství se v současnosti podílí inteligentní elektroinstalační systém | zdroj: ELKO EP
 
Vše lze ovládat v jednotlivých místnostech v průběhu řízené prohlídky nebo též vzdáleně. Pokud tedy paní pokladní zapomene rozsvícené světlo, nebo bude chtít zkontrolovat stav osvětlení, stačí v mobilním telefonu nebo tabletu jediným dotekem zapnout aplikaci iHC (iNELS Home Control) umožňující vzdálenou správu osvětlení a světla regulovat dle potřeby z pohodlí pokladny.
 
Husovo poselství ukazuje hodnoty, za kterými je třeba si stát - láska, svědomí, obětování, odpuštění, smíření nebo přátelství. Jeho domek však musel léta čekat, než se ve státní kase našlo potřebných 20 miliónů korun na to, aby se konečně opravil. Svým učením předběhl dobu v mnoha ohledech a společnost ELKO EP to chce podle všeho dokázat také.
 
 

Když kopírovat, tak i s chlupama

 
Od moderního pojetí výkladu dějin se přesuneme k čínskému veletrhu importu a exportu Canton Fair 2015, kde se firma z Holešova docela pobavila nad věrnými kopiemi svých relé.
 
Originál a jeho čínská kopie (vpravo) | zdroj: archiv výrobce
 
Není to poprvé, co se s plagiátorstvím výrobků setkala, kuriózní ovšem byla ona věrnost. Číňané nezkopírovali pouze obsah, tedy elektroniku samotnou, ale též krabičku, a to včetně všech nedostatků způsobených běžným opotřebením forem. Každé relé i jeho krabička se přitom dá vymyslet tisíckrát jinak (na HW serveru viz také řadu článků na téma duševního vlastnictví a jeho ochrany, např. Patent jako obchodní komodita? Ano, prodávejte licence nebo Klíčem ke zpeněžení dobrého nápadu je mezinárodní patentová přihláška). Čína však nezůstala jen u krabiček a vnitřního uspořádání relé. Zkopírovali i katalog včetně nákresů majitele společnosti Jiřího Konečného, starých dvacet let.
 

Hodně neformální spot, ve kterém si zahráli jak profesionální herci, tak zaměstnanci a management společnosti (2 minuty)
 
V oficiálním prohlášení výrobce ze 17. června stojí: „Společnost ELKO EP je velmi potěšena, že se stala pro Čínu kopírující nejúspěšnější výrobky světa takovou inspirací.“ Mezi holešovskými a Číňanem to nicméně jiskří dlouhodobě. Na HW.cz jste mohli kupříkladu číst Výchova ledek v Čechách. RF RGB LED není jen barevný výkřik do tmy.
 
 

Za plného provozu

 
V sobotu 20. června proběhl ve firmě Den otevřených dveří (pozvánka na HW serveru). Široká veřejnost zde měla možnost poznat prostory výroby, expedice, vývoje, ale i nově zrekonstruovaných kanceláří.
 
Den otevřených dveří navštívilo několik stovek lidí | fotografie: ELKO EP
 
O prohlídku trvající téměř hodinu byl velký zájem - společnost navštívilo téměř 300 lidí, kteří spatřili nové výrobní linky nebo třeba laser. A na své si přišly i děti. Na zvýšený zájem je firma nicméně zvyklá. Čily ruch jsme zaznamenali též na jejím stánku na brněnském AMPERu (více v reportáži AMPER 2015 obrazem: stříháme kabely i vlasy. Nakrátko, ale ne naprázdno).
 

 

Hodnocení článku: