Jste zde

Jak nakrmit hladové mobilní sítě?

Nová studie ukazuje, jak se zvýší spotřeba energie v datových centrech díky novým sítím 5G. Tlak na ochranu klimatu a využívání obnovitelných zdrojů energie zároveň tlačí do popředí otázky chlazení a eliminace odpadního tepla v datových centrech.  

S technologickým skokem na standard mobilních komunikací 5G se drasticky zvýší energetické požadavky datových center. Toto je výsledek studie zadané společností E.ON na RWTH Aachen University. Podle ní může samotné nasazení 5G sítí v Německu zvýšit do roku 2025 již tak rychle rostoucí požadavky na energii v datových centrech až o 3,8 terawatthodin (TWh). To by stačilo na zásobování všech 2,5 milionu lidí ve městě Kolín nad Rýnem, Düsseldorfu a Dortmundu po dobu jednoho roku. E.ON proto zkoumá situaci energetických sítí v metropolitní oblasti datového centra ve Frankfurtu s cílem zajistit dodávky energie, i když se výrazně zvyšuje spotřeba.

Kromě vlastního provozu rádiové sítě budou mít největší nároky na napájení datové centra, spravující cloudové služby. Ta budou z důvodu dostupnosti i bezpečnosti decentralizována v duchu trendu edge computingu.  
Pro člena představenstva společnosti E.ON Karstena Wildbergera je nyní důležité pokrýt dodatečné energetické požadavky ekologicky hned od začátku. „Digitalizace znamená více dat, větší výpočetní kapacitu, více datových center. Každé datové centrum spotřebovává obrovské množství elektřiny. Do roku 2030 budou datová centra potřebovat až 13 procent světové potřeby elektřiny. Zde potřebujeme udržitelné zásobování energií. Dnes to můžeme udělat ekologicky a ekonomicky.“

Podle Wildbergera jsou k dispozici všechny potřebné technologie pro dodávky datových center šetrných ke klimatu. "Dodáváme datovým centrům čistou energii nebo stavíme vysoce efektivní decentralizované výrobní závody, jako jsou kombinované teplárny a elektrárny nebo palivové články v místech - často v kombinaci s fotovoltaickými systémy nebo větrnou energií," říká Wildberger.

Růst datových center také ovlivňuje energetické sítě. V oblasti Frankfurtu, hlavním městě datových center, uvedl provozovatel sítě Syna ze skupiny E.ON již v polovině roku do provozu rozvodnu, která je navržena pro ekvivalent 160 000 domácností a zejména zajišťuje dodávku aktuálně plánovaných datových center. Společnost Syna v současné době testuje rozsáhlá opatření ve svých sítích, aby byla schopna trvale udržitelně plnit energetické požadavky datových center a dalších zákazníků s výrazným růstem.

Téma chlazení a odpadního tepla získává prioritu

Energetické koncepty však nejsou jen o výrobě energie, ale také o využívání odpadního tepla šetřícího zdroje. V současné době je v německých datových centrech přeměněno na 13 miliard kilowatthodin elektřiny na teplo, které bez užitku a v rozporu s logikou ochrany klimatu mizí do životního prostředí. Podle studie pouze 19 procent datových center využívá část svého odpadního tepla, z větší části ve svých vlastních budovách na vytápění a ohřev teplé vody.

Podle studie bude do roku 2025 k dispozici až 8 TWh odpadního tepla. E.ON zde vidí obrovský potenciál pro udržitelné využívání této energie. Odpadní teplo je cenná energie, která představuje téměř polovinu použité energie. Z tohoto důvodu musí být datová centra používána k dodávce tepla do obytných oblastí a celých městských částí. Jedná se o velmi specifický a důležitý příspěvek k propojení odvětví elektřiny a tepla, které realizujeme společně s našimi zákazníky.

Díky technologii ectogrid vyvinula společnost E.ON síťový systém vytápění a chlazení, který pracuje při nejnižších teplotách, je řízen algoritmy a inteligentně propojuje různé výrobce a spotřebitele tepla nebo chladu. Tento systém, na který společnost E.ON vlastní 39 patentů, nabízí řešení pro efektivní využití odpadního tepla.

Zvyšující se spotřeba energie se zvyšující se digitalizací je určována nejen zavedením standardu 5G, ale je způsobena také novým online uživatelským chováním každého jednotlivce. E.ON to chce během kampaně zvýšit povědomí. Jedná se o vytváření povědomí a aktivní příspěvek k digitalizaci šetrné ke klimatu.

Studie je založena na rešerši literatury provedené Institutem pro budoucí potřeby a chování spotřebitelů energie (FCN), prof. Madlenerem z RWTH Aachen. Studii si můžete prohlédnout na adrese http://www.eon.com/green-internet. Společnost E.ON zde také vytvořila informační oblast na téma energetických a datových center.

Téma 5G sítí a spotřeby datových center bude E.ON prezentovat také v rámci programu veletrhu HANNOVER MESSE od 13. do 17. července v Hannoveru.

https://www.hannovermesse.de/en/

Hodnocení článku: