Jste zde

Jak se v patentech a chráněných vzorech vyznat?

Patentové databáze nabízejí miliony volně dostupných přihlášek patentů i užitných vzorů. Jak s nimi pracovat? Jak se vyhnout konstatování teď tu byl z titulku jednoho minulého článku?

Volně dostupná mezinárodní patentová databáze ESPACENET www.espacenet.com obsahuje přes 80 milionů patentových dokumentů, jimiž jsou většinou přihlášky, nikoli udělené patenty. Většina z nich není na území ČR ani v dalších zemích patentově chráněna. Často je tedy jednodušší a rychlejší provést rešerši zdrojů než zbytečně investovat stovky tisíc či miliony do vlastního vývoje.

Právě databáze ESPACENET nabízí často detailně propracovaná technická řešení a to včetně základní výkresové dokumentace. Ke každému dokumentu je zároveň k dispozici řada souvisejících informací, tedy například zda jsou podobné patenty platné a ve kterých zemích, či zda existují nějaké podobné patenty.

Web ESPACENET jistě osloví i svojí propracovaností. Vyhledávání mezi 80 miliony dokumentů, které se zabývají opravdu vším, vyžaduje buď dobré filtrování nebo otrlou povahu. Čtenářům HW serveru doporučíme raději filtrování, trpělivost lze trénovat na jiných úkolech. Tvůrci portálu připravili hned tři druhy filtrace: Smart Search, Advanced Search a Classification Search. Pro zjednodušení uvádíme přímý link na Evropský patentový úřad (EPO). http://worldwide.espacenet.com/?locale=en_EP

Espacenet_search result

Smart Search
Základní způsob vyhledávání na základě principu napiš klíčová slova a čekej co vypadne. Například atraktivní téma „electronic bicycle“, tedy cokoli, co má souvislost s elektronikou a koly. Během tří sekund jsme získali stránku s výsledky, kde je již na začátku řečeno, že bylo nalezeno více než 1100 výsledků a že je jich zobrazeno jen prvních 500. Ve výpisech se díky zažlucení vyhledávaných slov snadno orientuje, takže na druhý pokus lze vyhledávání snadno zpřesnit a dostat se tak blíže tomu, co hledáme.

Advanced Search
Vyhledávací formulář je podle prvního náhledu určen zejména pro bibliografy. Pokud přesně víte, jaký dokument hledáte, jaké má označení a číslo, je určen právě pro vás.

Classification Search
Poslední vyjmenovaný způsob hledání je asi ten, po kterém sáhne každý odborník. Díky rejstříku oborů a jejich kategorií je zde totiž možné omezit pole vyhledávání na obor, který hledajícího skutečně zajímá. Vyhledávání ještě ke všemu připomíná známý a ctěný princip dosovských správců souborů, takže ikonky rozbal strom, sbal strom, obarvi se stanou samozřejmou hračkou, která hledání zpříjemní. Vyhledavač je zde vybaven také záložkami pro seznam výsledků, seznam dřívějších vyhledávání i pro oblíbené položky. Celá služba je tedy postavena jako jakýsi nákupní košík e-shopu, i když v databázi se nic nenakupuje. Toto řešení názorně demonstruje, že správa vynálezů může být sama o sobě skoro vynález. A dobrý. 

Podobně jako na webu ESPACENET lze prohledávat celosvětové databáze, lze provádět i rešerši národní databáze patentů a průmyslových vzorů.Na webu http://www.upv.cz/cs/sluzby-uradu/databaze-on-line.html lze najít databáze všech způsobů ochrany kterým se náš seriál věnoval, tedy patenty, užitné vzory i průmyslové vzory. Lze prohledávat také ochranné známky nebo chráněná zeměpisná označení. Fulltextové vyhledávání je uvedeno jako první, http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/res.glob.frm a i přes nevýrazné grafické provedení je snadné se v něm zorientovat, i když připustíme, že nejdůležitější pole pro zadání textu je v pořadí poslední.

Vyhledávání v jednotlivých databázích, například databázi patentů a užitných vzorů (která je společná) http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/portlets.pts.frm je na rozdíl od mezinárodní databáze postaveno zatím na přístupu programátorsko-databázovém, takže je třeba pracovat se znaky uvozovek, plusy, procenty, křížky. Ale ani to není nepřekonatelná překážka. Díky menší zátěži portálu je ale odezva podstatně rychlejší než u serveru EPO.

Pro začátek je nutné také vstřebat zaběhlé zkratky:

  • PV – Patenty
  • PUV –  Užitné vzory
  • PVZ – Průmyslové vzory
  • EP –  Evropské patenty
  • OZ – Ochranné známky

 

Kde hledat dále?

Poměrně snadno lze na internetu nalézt národní patentové úřady jednotlivých zemí i odkazy do národních databází. K dispozici jsou také mezinárodní databáze, určené pro odborníky (a tedy placené). Jakým způsobem je vhodné provést základní rešerši toho, co nás zajímá, ukážeme někdy příště. 

 

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: