Jste zde

Na konferenci IoT Forum byly oceněny nejlepší projekty

Na Výstavišti v Praze Holešovicích ve čtvrtek 19. října proběhl třetí ročník konference IDC IoT Forum, věnované rozvoji internetu věcí v České republice. Součástí konference bylo i vyhlášení vítězů a předání cen prvního ročníku soutěže IDC IoT Awards o nejpřínosnější, nejprogresivnější a nejnápaditější tuzemské projekty internetu věcí.

Ocenění IDC IoT Awards byla udělena ve třech kategoriích: nejlepší interní implementace (Operational Excellence) pro nejúspěšnější projekt využívající internet věcí pro optimalizaci vnitřního fungování organizace, nejlepší externí implementace (Customer Experience) pro nejúspěšnější projekt využívající internet věcí pro zlepšení zákaznické zkušenosti a nový obchodní model (Wild Card) pro inovativní obchodní modely založené výhradně na využití technologií internetu věcí.

V kategorii Operational Excellence zvítězil projekt REKOLA bikesharing stejnojmenné firmy, v kategorii Customer Experience projekt Kolínská chytrá klíčenka a v kategorii Wild Card projekt ProBee společnosti Softech, spol. s r.o. Zvláštní cenu novinářské obce si odnáší rovněž projekt REKOLA bikesharing.

REKOLA je bezstanicový systém sdílených růžových kol s více než 30 000 uživateli, který úspěšně funguje v šesti městech: Praze, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, Teplicích a Kladně. Kola lze vyhledávat a půjčovat pomocí mobilní aplikace a vracet kdekoli v „růžově zóně“. Celý systém a jeho provoz je několikanásobně levnější než tradiční stanicové městské systémy sdílení jízdních kol.

Kolínská chytrá klíčenka je unikátní projekt v celoevropském měřítku. Chytrá klíčenka usnadňuje život dětem i jejich rodičům tím, že dětem nahrazuje peněženku, různé platební a identifikační karty a přístupové čipy. Chytrá technologie šetří čas a náklady, a navíc přirozeně vzdělává a prakticky připravuje děti na budoucnost včetně zodpovědného přístupu k financím.

Projekt ProBee je komplexní systém elektronického monitorování stavu včelstev. Naměřené fyzikální veličiny dokáže s pomocí softwarového systému hloubkového učení analyzovat a zjistit problémový stav včelstva. Včelař má tedy možnost včas zasáhnout a problém v zárodku vyřešit.

Rozvoj internetu věcí, tedy automatizovaných systémů, které propojují různé přístroje, zařízení a čidla a vyhodnocují získaná data, je jedním z hlavních současných trendů v digitalizaci a automatizaci průmyslu, energetiky, dopravy, zdravotnictví, provozu měst a obcí i domácností. Česká republika patří z hlediska zavádění internetu věcí mezi nejpokrokovější země střední a východní Evropy.

„Podle našeho letošního průzkumu internet věcí využívá 16 % českých podniků, 14 % realizuje nebo plánuje pilotní projekty a 20 % zavedení IoT zvažuje. Polovina dotázaných navíc internetu věcí přikládá strategický význam,“ říká analytik společnosti IDC Milan Kálal, který vede výzkumný program zaměřený na internet věcí. „Nejčastěji se v současné době internet věcí v ČR užívá ke sledování nákladní přepravy, řízen výroby a správě podnikových prostředků. Rostoucí míru využití pozorujeme i u osobní automobilové dopravy, chytrých domácností nebo inteligentních rozvodných sítí.“

Konference, kterou uspořádala mezinárodní analytická a poradenská společnost IDC, se zúčastnili zástupci významných českých podniků, veřejné správy, nezávislí odborníci a analytici i zástupci dodavatelských firem.

Představilo se zde mimo jiné město Kolín, které je skutečným průkopníkem chytrých technologií ve službách svých obyvatel. Do soutěže IoT Awards poslalo hned čtyři projekty – oceněnou Kolínskou chytrou klíčenku, která pomáhá dětem a jejich rodičům při zvládání nároků dnešní technizované doby, dále projekt Chytrého parkování, kdy obyvatelé mohou díky celoměstskému systému s čidly zabudovanými v dlažbě snadno pomocí mobilní aplikace nalézt volná místa k parkování a také za parkování rovnou zaplatit. Systém chytrého odpadového hospodářství sleduje zaplněnost kontejnerů na tříděný odpad a pomáhá optimalizovat svoz. Aplikace Kolín v mobilu informuje o všem důležitém včetně kontaktů na odpovědné úředníky, umožňuje upozorňovat na závady ve veřejném prostoru a nabízí řadu dalších funkcí, které využijí nejen obyvatelé, ale i návštěvníci města.

Dalším příkladem toho, jak internet věcí pomáhá nejen podnikům k dosahování lepších výsledků, ale také například při léčbě nemocných, je robotické centrum Rehabilitačního ústavu Kladruby. Na konferenci IoT Forum představilo tzv. exoskeleton, původně vojenskou technologii vyvinutou americkou společností Ekso Bionics, která nyní slouží k léčebné rehabilitaci pacientů s poraněním páteře, po mozkové mrtvici a s jinými neurologickými postiženími dolních končetin.

Další informace o soutěži jsou k dispozici na http://idciotforum.com/prague/awards

Hodnocení článku: