Jste zde

NVIDIA představuje HPC na jádrech Arm

Technologická konference SC19 přinesla očekávaný průlom. NVIDIA představila referenční konstrukční platformu, která společnostem umožňuje rychle stavět servery založené na Armu s akcelerovaným GPU a řídit vysoce výkonné výpočetní systémy.

Referenční platforma, která byla představena zakladatelem a generálním ředitelem společnosti NVIDIA Jensenem Huangem na superpočítačové konferenci SC19, odpovídá rostoucí poptávce v komunitě HPC na využití širší škály architektur CPU. Pod zkratkou HPC se ukrývá výpočetní cluster (anglicky High-performance computing), kde složité výpočty řeší více jader. Tato jádra nebo celé počítače mohou mít decentralizovanou topologii, odpovídající cloudovým architekturám. To je zajímavé pro aplikace umělé inteligence, pokročilou senzoriku i průmyslový edge computing.  

GPU od NVIDIA je v této architektuře akcelerátorem, který řídí platformy, postavené na jádrech Arm. Podle prvního oznámení je zřejmé, že NVIDIA pojala celý projekt více než velkoryse a kromě serverových platforem Arm počítá i s podporou procesorů na úrovni chytrých telefonů i IoT nodů.

Vzniká širší ekosystém

Projekt rozhodně není jednostranný, na straně hardware se opírá o spolupráci s řadou firem včetně Ampere, Fujitsu a Marvell - s cílem zajistit, aby GPU NVIDIA mohly hladce spolupracovat s procesory Arm. Referenční platforma také těží ze silné spolupráce s Cray, společností Hewlett Packard Enterprise, dvěma velkými poskytovateli serverů, postavených právě na Arm.  toho celá řada softwarových společností HPC použila knihovny NVIDIA CUDA-X k vytvoření nástrojů pro správu a monitorování podporovaných GPU, které běží na serverech Arm.

NVIDIA kromě vytváření vlastního softwaru kompatibilního s technologií Arm spolupracuje se svým širokým ekosystémem vývojářů jako jsou GROMACS, LAMMPS, MILC, NAMD, Quantum Espresso a Relion. NVIDIA spolupracovala také s předními distributory Linuxu Canonical, Red Hat, Inc. a SUSE, jakož i s předními poskytovateli základních nástrojů HPC. 

Svůj záměr oznámila NVIDIA již na začátku tohoto roku, kdy byl projekt mezi firmami již v plném proudu. Současné oznámení na konferenci tak zznamená spíše přechod do komerční fáze, kdy jsou k dispozici hotové knihovny a projekt prošel pilotními testy.  O ty se vedle zúčastněných firem postarala  superpočítačová střediska  Oak Ridge a Sandia National Laboratories v USA, University of Bristol ve Spojeném království; a Rike v Japonsku.

Načasování této novinky na konferenci SC19 má také jasnou logiku. Vedle NVIDIA je oznámení klíčové i pro další aktéry, jen o pár hodin později dorazla zpráva od Marvellu, který začlení celý ekosystém do svého prostředí ThunderX. Stejně důležitá novinka je to i pro trojici Fujitsu, Cray a HPE. Tyto firmy ji zveřejnily o pár dní dříve. O tom, kdo v tomto případě udává směr, svědčí i fakt, že na konferenci Arm, konané na začátku listopadu, se o společném projektu nemluvilo vůbec nebo jen vyhýbavě. 

https://www.nvidia.com/en-us/

Hodnocení článku: