Jste zde

Onsemi v Rožnově připravuje závod na end-to-end výrobu SiC výkonových polovodičů

Plánovaná víceletá investice společnosti onsemi ve výši až 2 miliard dolarů upevní dodavatelský řetězec pokročilých výkonových polovodičů pro její evropskou a globální zákaznickou základnu.

Rozhodnutí ještě není definitivní, ale už samotné předběžné oznámení onsemi dává příslib, že výsledek je velmi blízko. Firma totiž ještě jedná s vládou České republiky na přípravě motivačního balíčku, který by investici podpořil. Pokud se chceme přiblížit Německu, kde rostou výrobní závody domácích, ale i světových firem, manévrovací prostor vlády se zužuje. Jednalo by se o jednu z největších investic soukromého sektoru v historii České republiky a jednu z prvních investic do pokročilé výroby polovodičů ve střední Evropě.

Společnost onsemi oznámila plány na výstavbu nejmodernějšího, vertikálně integrovaného výrobního závodu na výrobu karbidu křemíku (SiC) v České republice. Závod by vyráběl inteligentní výkonové polovodiče společnosti, které jsou nezbytné pro zlepšení energetické účinnosti aplikací v elektrických vozidlech, obnovitelných zdrojích energie a datových centrech umělé inteligence. 
"Naše investice do brownfieldů by vytvořila středoevropský dodavatelský řetězec, který by lépe uspokojoval rychle rostoucí poptávku našich zákazníků po inovativních technologiích, které zlepšují energetickou účinnost jejich aplikací," řekl Hassane El-Khoury, prezident a generální ředitel společnosti onsemi. "Díky úzké spolupráci s českou vládou by rozšíření také zvýšilo naši výrobu inteligentních výkonových polovodičů, které jsou nezbytné pro zajištění toho, aby Evropská unie byla schopna dosáhnout svých ambicí výrazně snížit emise uhlíku a dopad na životní prostředí."  
"Rozhodnutí společnosti onsemi expandovat v Česku je jasným potvrzením atraktivity naší země pro zahraniční investice a přinese významný impuls pro rozvoj naší ekonomiky," uvedl Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu České republiky. "Tato investice nejen posílí naši pozici v oblasti polovodičů, ale může také přispět k rozvoji automobilového průmyslu a pomoci nám s jeho adaptací na vzestup elektromobility."

Plán společnosti onsemi rozšířit výrobu karbidu křemíku o víceletou investici do brownfieldu ve výši až 2 miliard dolarů (44 miliard korun) je součástí již dříve zveřejněného cíle dlouhodobých kapitálových výdajů. Tato investice by navázala na současné aktivity společnosti v České republice, které zahrnují růst křemíkových krystalů, výrobu křemíkových a karbidových destiček (leštěných a EPI) a továrnu na výrobu křemíkových destiček. Dnes může závod vyrábět více než tři miliony waferů ročně, včetně více než jedné miliardy napájecích zařízení. Po dokončení by operace přispěla k HDP země více než 270 miliony USD (6 miliard Kč) ročně.

Čeká se na všechna konečná schválení regulačními orgány a pobídkami, jednalo by se o jednu z největších investic soukromého sektoru v historii České republiky a dále by přispěla k prosperitě a ekonomické dynamice Zlínského kraje. onsemi je jednou z prvních společností, která ve středoevropském regionu investuje do pokročilé výroby polovodičů. Touto investicí by společnost přispěla ke strategickému postavení regionu v hodnotovém řetězci polovodičů EU a ukázala, že z evropského aktu o čipech mohou těžit všechny země EU. Oznámení také odráží strategické sladění společnosti onsemi se zastřešujícími cíli Evropského aktu o čipech, kterými je zvýšení podílu na trhu a technologického pokroku s cílem posílit odolnost dodavatelských řetězců polovodičů v EU v době stále rostoucí poptávky.

 www.onsemi.com.

Hodnocení článku: