Jste zde

Opensource: seriózní byznys, který pod vedením Netways GmbH roste

Podnikání v IT, postavené na Open Source projektech má ohromný potenciál a nemusí být v rozporu s rozvojem komunity. Zákazníci již nechtějí svůj byznys přizpůsobovat možnostem IT řešení svými silami. Chtějí si najímat profesionály, kteří rozvíjejí komunitu a zároveň jim vytvoří nástroje pro jejich unikátní byznys.

Čas od času se objeví informace, že nějaká významná instituce, například úřad v Německu, přechází na open source řešení. Někteří autoři k tomu automaticky připojí i zaručenou informaci o tom, co vše bude mít zdarma. Až v poslední době se začíná hovořit o hlavním důvodu těchto rozhodnutí. O možnosti vývoje nových funkcí a vlastních modulů. To, co je těžko představitelné například u balíku kancelářských aplikací, je u dohledových systémů zcela běžné. Má-li dnes open source tradici zhruba dvacet let, vývojářskými komunitami prošly desítky tisíc ostřílených profesionálů a některým z nich se podařilo na svých projektech a modulech postavit úspěšný byznys.

Takovým způsobem vyrostla i německá firma Netways. Na první pohled běžný model konzultační společnosti, která (jak sama říká) podporuje firmy v řízení komplexních a mnohostranných IT infrastruktur. Hlavní slovo mají vlastní řešení a produkty, postavené na různých open source platformách, jako jsou:

  • Nagios
  • Puppet
  • Icinga
  • Jasper
  • Bareos
  • Bacula
  • Starface

Historie této firmy s Norimberka je přitom podobná řadě tuzemských  subjektů:  První  pokusy s Linuxem 1998, první vlastní modul  2003, během dalších let přibývaly platformy a vlastní řešení.

HeatMap: Modul pro sledování teploty v datovém centru, vyvinutý firmou Netways pro platformu Icinga

Netways GmbH tak má dostatek zkušeností i odborníků na to, aby byla i pro velké zákazníky důvěryhodná i s řešením, postaveným na Open Source. Podnikání v takovém prostředí ovšem vyžaduje styl, na který není řada firem připravena. Otevřená platforma většinou není hotový produkt, který se kupuje a dále prodává, představuje jen část finálního řešení.

Zbytek (implementaci a úpravy standardního řešení) musí někdo dodat. Zákazník, který chce nasadit Open Source má tři možnosti:

  • Zákazník se do implementace a úprav pustí sám (vlastními silami)
  • Zákazník si někoho na implementaci najme a drží si jako vlastní zaměstnance pouze organizátora
  • Zákazník využije sílu Open Source komunity.

Předpokladem pro vytěžování komunity, ať na úrovni zkušeností, znalostí, napsaných modulů nebo spolupráce je to, že firma komunitě také něco přináší.  Proto tohle není zrovna obvyklá cesta pro většinu zákazníků. Naopak pro konzultační firmy, které jsou úzce specializované (v Open Source oblasti) je tohle možný model podnikání.

Firma Netways díky vlastnímu vývoji a historickým vazbám řadu těchto komunit aktivně podporuje, umožňuje sdílení informací i přístup k vlastním modulům. Pro některé open source projekty se dokonce stává regionálním leaderem, který pořádá školení, konference, setkání a vývojářské kempy .   

Netways například zveřejňuje řadu plugin modulů pro Monitoring systémy Nagios a ostatní na svém webu Monitoring EXCHANGE.

Netways organizuje také různé konference - jednou ročně podzimní OSMC (Open Source Monitoring Conference) a jarní OSDC (Open Source Data Center Conference).

Toto sdílené know-how a investice zpět do komunity přináší jednak rozvoj komunity, ale také dává zákazníkům přiměřenou jistotu, že pokud si najmou na implementaci Open Source řešení profesionály z Netways, získávají ty nejlepší dosažitelné odborníky.  Jeden z hlavních příjmů firmy Netways GmbH tak tvoří zakázkový vývoj a body shopping profesionálů.

Zákazníci z podnikatelské sféry i z institucí si tak mohou vybírat mezi korporátním přístupem velkých dodavatelů, které svůj odstup od lidí léta úspěšně budují a mezi zápalem a nadšením menších firem, které jsou ochotny potřebám zákazníka naslouchat a hledat pro něj optimální řešení. 

Rozvoj Open Source projektů tak lze snadno spojit se zákaznickým vývojem na bázi těchto projektů. V Německu je již několik let patrný silný trend příklonu k Open Source systémům. Ne proto, že jsou zdarma, ale proto, že jsou otevřené a snadno kontrolovatelné.  

http://www.netways.de/

 

 

 

Hodnocení článku: