Jste zde

Robotics Award 2019 – cenu si odnáši dánský gekon

Jedno z prestižních ocenění velethru Hannover Messe získal Gecko Gripper, uchopovač plochých a hladkých předmětů od dánské firmy OnRobot.

Inspirace vědou a přírodou je v tomto případě zcela jasná. Gekon také umí chodit po svislém skle, aniž by k tomu potřeboval jakýkoli zdroj energie či lepidla. A Gecko Gripper si tyto vlastnosti dokonale osvojil. Používá miliony mikrovláknových stvolů, které k povrchu přilnou díky van der Waalsovým silám. Umí tak uchopit a zvednout jakýkoli druh plochých a hladkých povrchů bez použití stlačeného vzduchu nebo jakéhokoli externího napájení. Pro aplikace Pick & Place tak odpadá nutnost jednoho citlivě ovládaného vstupu, protože u podtlakových uchopovačů je citlivost uchopení a rychlost následného vypouštění kritická pro udržení vlastností přenášeného materiálu.

Produkt firmy OnRobot velmi zaujal nejen expertní porotu soutěže Robotics Award 2019, ale také veřejnost. I když jde o na první pohled malý detail, jeho dosah v praxi je výrazný. Podobně inovativní jsou i další oceněné projekty, tentokrát z oblasti autonomních sytémů. Systém řízení nabíjení elektrických vozidel firem forwardttc a Kuka umožnuje řídit nabíjení flotily vozidel či přepravníků a firmy deklarují, že zvládnou i klasické elektromobily. Institut MASKOR získal cenu za zemědělský robot, zajišťující mechanickou eliminaci plevelů v porostech.

https://www.hannovermesse.de/en/supporting-program/awards-competitions/robotics-award/

 

Hodnocení článku: