Jste zde

SmartCity: Technika má před městy náskok

Konference Smart city v praxi potvrdila, že technika je na budování chytrých měst připravena lépe než samotná města.

Konference Smart city v praxi, která byla součástí doprovodného programu veletrhu Amper, umožnila konfrontovat různé pohledy na problematiku inteligentních měst. V první řadě města ani stát nemají úplně jasno v tom, co řešení umožňuje, co je vhodné podporovat a co ne. To je zásadní otázka, protože města potřebují nějaká vodítka a na tyto projekty chtějí čerpat evropské i státní dotace. Nějaká metodika je proto nezbytná. Vybudování města fungujícího jako SmartCity také není otázka jednoho volebního období, takže další překážkou může být síla vize a její životnost. Vize se totiž musí během realizace vyrovnat s rychlým technologickým vývojem a být připravena na změny.

Firmy přinášejí optimističtější pohled, protože více a více technologií je možné zapojit do konceptu SmartCity. Pěknou ukázkou z praxe byl mapový portál města Pardubice. Kromě škol, brownfieldů, zeleně a správních údajů eviduje také sloupy VO, technická zařízení a  senzorové sítě.


Software, určený pro sledování a řízení velkých městských sítí, je připraven spolupracovat se zařízeními na protokolech Modbus, Profibus, M-Bus, Wireless M-Bus, MP Bus, BAC Net, OpenTherm, Wiegand, Tetra, IQRF a aktuálně také LoRA nebo SigFOX. Samotné připojení a příjem či odesílání dat ještě nejsou zárukou vzájemné interakce připojených zařízení. 
Koncept SmartCity bude muset v blízké budoucnosti integrovat také obory energetiky (spotřeba a výroba v místních obnovitelných zdrojích), odpadů nebo elektromobility (management nabíjecích stanic). Navíc se otevírá také otázka, jak koncepci chytrých měst ovlivní nástup internetu věcí.

Vybrané prezentace jsou k dispozici na webu pořadatele www.proelektrotechniky.cz.
 

Hodnocení článku: