Jste zde

Softwarové koncerny našly cesty do průmyslu

Není to tak dávno, kdy velké IT firmy neměly mimo informačních systémů v průmyslové oblasti žádné zájmy. Po velkých hráčích v oblasti síťové infrastruktury nastupují další. Svůj industriální byznys rozjíždějí například Dell, Huawei, DXS Technologies nebo německý Software AG.

Automatizace a informační technologie byly ještě před několika lety dva samostatné obory. Hranice mezi nimi se však s postupující digitální transformací stírá. Jako průkopníci pronikly do světa digitalizace velké společnosti zabývající se automatizací a velcí výrobci strojů a zařízení. Softwarové koncerny naopak obrátily svou pozornost k průmyslu.

Projekt Průmysl 4.0 je reálný jen v úzké kooperaci oborů informační technologie a automatizace. Že to není snadné, je zřejmé.  „Hlavní výzva spočívá ve vzájemném dorozumění, “ říká Rainer Glatz, jednatel ve Svazu VDMA se zaměřením na digitální automatizaci, software a digitalizaci.  „Setkávají se zde světy, které mluví různou řečí, světy odlišných oborů a podnikové organizace, což často vede k neporozumění, protichůdným zájmům a zbytečné konkurenci.“  

Jak může probíhat úspěšná spolupráce, je možno doložit na řadě příkladů. Jedním z nich je platforma IIoT pro výrobu strojů a zařízení, která vznikla v kooperaci společností Adamos a Software AG. Slouží ke sběru strojových dat různých výrobců a ke společnému vývoji Smart Services určených pro zákazníky. ABB a IBM v rámci svého strategického partnerství kladou důraz na umělou inteligenci a strojové učení. Nedávno vzniklo spojení společností Bosch a Huawei. Oba partneři v říjnu oznámili, že služby  IoT firmy Bosch budou v Číně, na strategicky významném trhu, do budoucna k dispozici přes cloudovou platformu společnosti  Huawei. Bosch a Huawei se na jednotné průmyslové standardy už předem společně připravili v rámci Industrial Internet Consortium. Spojení klasických výrobců automatizace a zástupců ITK představuje pracovní sdružení 5G Alliance for Connected Industries and Automation (5G-ACIA) založené svazem ZVEI. Jeho cílem je připravit standard bezdrátového systému 5G pro průmysl a zavést ho do průmyslové výroby.Specializované firmy, například Software AG a hardwarová firma Dell, spojují své síly, aby mohly zákazníkům z průmyslu nabídnout ještě výkonnější řešení. Dalším příkladem jsou DXS Technology a Amazon Web Services (AWS), které budou na veletrhu společně nabízet řešení na bázi technologie AWS-Cloud.

Hlavní téma Industrial Intelligence představí na veletrhu HANNOVER MESSE 2019 digitální propojení člověka se stroji ve věku umělé inteligence a také ukáže, kde tyto znalosti vznikají - na platformách, kde se scházejí lidé, zařízení a data.

Veletrh HANNOVER MESSE 2019 představí všechny součásti a řešení pro továrnu budoucnosti - automatizaci výroby a spojitých technologických procesů, průmyslové informační technologie, robotiku, chytrou techniku pohonu, inteligentní hydrauliku a pneumatiku.

HANNOVER MESSE – Get new technology first!

HANNOVER MESSE je přední světový průmyslový veletrh.  Jeho hlavní téma „Integrated Industry - Industrial Intelligence“ odráží současný stav a budoucí vývoj digitalizace výroby a energetických systémů. Vedle šesti vedoucích veletrhů – IAMD / Integrated Automation, Motion & Drives, Digital Factory, Energy, Industrial Supply, ComVac a Research & Technology zahrnuje zvláštní oblasti pro startupy a témata věnovaná práci a profesní kariéře. Program veletrhu doplňuje více než 90 konferencí a fór. Příští veletrh HANNOVER MESSE se uskuteční od 1. do 5. dubna 2019 v Hannoveru. Partnerskou zemí veletrhu HANNOVER MESSE 2019 je Švédsko.

https://www.hannovermesse.de

Hodnocení článku: