Jste zde

Vodafone letos rozsvítí celonárodní síť pro NB-IoT

Vodafone úspěšně pokračuje v implementaci technologie NB-IoT a spolu se společnostmi Jablotron, Landis+Gyr a Ústavem telekomunikací VUT Brno testuje jako první v České republice prototypy zařízení v živé síti úzkopásmového internetu věcí. Ta již pokrývá vybrané lokality v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Českých Budějovicích. Celonárodní pokrytí a zahájení komerčního provozu NB-IoT sítě plánuje Vodafone na podzim 2017.

V rámci Vodafone Group se tak Česká republika řadí vedle Španělska a Holandska mezi první evropské země, které budou tuto komunikační technologii komerčně nabízet zákazníkům. Testování NB-IoT zahájily firmy ve Vodafone Lab v Praze Stodůlkách. Po úspěšném připojení prototypů zařízení do sítě NB-IoT pokračovalo testování dále již v předem vybraných lokalitách, kde byla pro tyto účely zprovozněna síť NB-IoT. Na technickém zajištění síťové infrastruktury pro první fázi pilotního testování NB-IoT spolupracoval Vodafone se společností Huawei. 

 Aby svým zákazníkům mohli nabízet ty nejlepší služby je využití moderních technologií a jejich rychlá implementace do konkrétních produktů nezbytností. Z toho důvodu přivítali možnost testování NB-IoT. Společnost Jablotron je předním tuzemským výrobcem zabezpečovací techniky a chytrého ovládání domácností. Dosavadní průběh i výsledky testování v živé síti jsou úspěšné a potvrzují uváděné výkonnostní parametry a splňují tak očekávání.

Na začátku srpna zahájí Vodafone další vlnu testování, které se účastní jak společnosti z první vlny, tak i noví zákazníci. V této fázi budou již zákazníci připojeni ke globální IoT platformě Vodafonu, která jim umožní další detailnější ověření technologických parametrů technologie NB-IoT. Zároveň bude síť NB-IoT v České republice rozšířena o další lokality. Jako první nabídne službu NB-IoT firemním zákazníkům, kteří již využívají nebo využijí globální IoT platformu Vodafonu a IoT SIM. V praxi to bude znamenat, že partnerům dodá konektivitu k zařízení, které si sami vyrobí a následně uvedou na trh. V budoucnu uvedou na trh vlastní koncová zařízení a služby s technologii NB-IoT. O jaká zařízení půjde, to bude záviset na vývoji na trhu.

Globální Vodafone IoT platforma je komplexní platforma, která se skládá z pokročilého softwaru pro správu konektivity integrovaného do páteřní sítě a globální SIM karty společnosti Vodafone. Globální SIM karta není vázána na jednu zemi, tj. není geograficky alokována. Připojuje se k místní síti Vodafone nebo do některé z více než 500 partnerských sítí kdekoli na světě. Tato funkce nabízí vysokou dostupnost IoT služby a možnost predikování nákladů za připojení IoT zařízení k internetu.  Díky jedinečné kombinaci globální SIM karty, páteřní sítě určené pouze pro IoT a softwaru pro připojení poskytuje globální IoT platforma Vodafonu vysokou výkonost a bezpečnost systému ve více než 190 zemích světa.

Technologie NB-IoT je specifikace vyvinutá organizací 3GPP a standardizovaná v dokumentu 3GPP Release 13 vydaném v červnu 2016. Jedná se o mobilní technologii podobnou LTE, která byla vytvořena speciálně pro potřeby LPWA (Low Power Wide Area), a která používá licencované spektrum v několika možných pásmech. Nabízí o 20dB silnější pokrytí, což odpovídá asi sedminásobně lepšímu pokrytí ve srovnání s GSM, výdrž jedné baterie až 12-15 let, nízké náklady na zařízení, kompatibilitu se stávající infrastrukturou mobilních sítí a stejnou úroveň zabezpečení jako LTE. K podpoře standardu NB-IoT se již přihlásilo více než 40 největších světových telekomunikačních operátorů.

LPWA označuje kategorii bezdrátových komunikačních technologií, vyvinutých na podporu připojení zařízení do IoT. Technologie LPWA mají zajistit především: pokrytí velkých oblastí i v situacích, kdy se zařízení nachází pod zemí nebo hluboko uvnitř budov; velmi nízkou spotřebu elektrické energie; masivní nasazení i několika milionů zařízení, levný telekomunikační hardware a nenáročný přenos dat.

Hodnocení článku: