Jste zde

65. ročník MSV byl o budoucnosti průmyslu a intenzivních obchodech

Technologické inovace na brněnském výstavišti představilo 1 386 vystavujících firem ze 42 zemí celého světa. Za čtyři dny si jejich expozice prohlédlo více než 55 tisíc návštěvníků, především techniků a byznysmenů, kteří potřebují novinky rychle zavádět praxe.

Průmyslová výroba prochází digitální transformací a letošní MSV byl opět příležitostí, jak tuto proměnu sledovat na vlastní oči a v širokém multioborovém záběru. Prudký vývoj inovací se projevil také živou atmosférou v pavilonech, kterou vystavovatelé velmi oceňovali. V expozicích se intenzivně debatovalo o technických detailech vystavených exponátů i nových zakázkách. „MSV vždycky byl a je odrazem své doby, a tedy i nejnovějšího technologického pokroku, v němž jsou kromě automatizace klíčovými pojmy digitalizace, umělá inteligence, aditivní výroba, snižování energetické náročnosti či udržitelnost a recyklace. Právě tyto oblasti představují nové výzvy pro moderní průmyslovou výrobu 21. století a MSV na ně přináší odpovědi. Proto se i jako nejdéle sloužící strojírenský veletrh v Evropě stále těší velkému zájmu,“ řekl o letošním ročníku generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jan Kubata.

Součástí MSV se poprvé stala největší přehlídka profesionálních 3D tiskáren, 3D skenerů a souvisejících služeb na českém trhu. Na ploše víc než 1000 metrů čtverečních se prostřednictvím rekordních 26 vystavovatelů představily výrobky pěti desítek značek. Společně s odbornou konferencí Fórum aditivní výroby s účastí předních českých i světových odborníků šlo o mimořádnou příležitost k seznámení se s novinkami a trendy na trhu 3D tiskáren. „Navzdory napjaté situaci v průmyslu se nám při 10. ročníku naší konference a výstavy věnované 3D tisku podařilo dosáhnout rekordních hodnot ve všech ukazatelích. Reprezentativní prostory rotundy nám dodaly glanc a akce byla o úroveň výš než všechno, co jsme dělali v předešlých letech. Vystavovatelé jsou spokojeni a v životě jsem nedostal desítky děkovných zpráv od lidí, co nás navštívili,“ řekl o letošním ročníku organizátor obou akcí Jan Homola.

Polovina všech vystavujících firem přijela ze zahraničí, nejvíce byly zastoupeny Německo, Itálie, Švýcarsko a Slovensko. Oficiální expozice zaštítěné vládou nebo proexportní institucí na veletrhu měly Čína, Francie, Indie, Itálie, Japonsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Tchaj-wan a Ukrajina. Přicestovala také řada obchodních delegací, tři z nich z USA a další například z Malajsie, Maroka a Indie. Pokračoval úspěšný projekt Contact Ukraine, který propojuje české a ukrajinské firmy. Memorandum o spolupráci na veletrhu podepsaly česká a marocká elektrotechnická asociace ElA a FENELEC, stejně jako společnost Veletrhy Brno a Česko-indická smíšená obchodní komora.

Zlatá medaile MSV 2024 a poprvé i Cena za průmyslový design MSV

Také letos exponáty vystavovatelů soutěžily o prestižní ocenění Zlatá medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise udělila inovativním exponátům šest Zlatých medailí. Už poosmnácté byla udělena také Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy, a to prof. Přemyslu Janíčkovi, který působil na Fakultě strojní VUT v Brně.

V kategorii Inovace v materiálech, komponentách a pohonech ve strojírenství získal Zlatou medaili exponát tandemová tříhřídelová osmistupňová sekvenční převodovka, kterou představila Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košicích. V kategorii Inovace výrobního stroje zvítězil exponát inovovaný CNC edukační systém pro střední odborné školy výrobce DynamiTech a vystavovatele Siemens. V kategorii Inovace technologie pro udržitelnou výrobu komise ocenila exponát vysokokapacitní bateriové uložiště AEE, ECOGI-BU1S slovenského výrobce a vystavovatele M-D-J. Zlatou medaili v kategorii Inovace v průmyslové automatizaci, digitálních technologiích a Průmyslu 4.0 získal exponát souřadnicový měřicí stroj Renishaw AGILITY S12129 od vystavovatele Renishaw. V kategorii Inovace v transportu a logistice byl oceněn exponát flexibilní stavebnicový systém pro budování cyklostezek na nevyužívaných železničních tratích, který je výsledkem česko-slovenské spolupráce a vystavila ho Strojnícka fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislavě. Novinkou ročníku bylo udělení Zlaté medaile předsedy hodnotící komise za mimořádný výsledek spolupráce při výzkumu a vývoji mezi akademickou a průmyslovou sférou. Toto ocenění získal exponát elektrochemické leštění povrchu aditivně vyráběných kovových dílů výrobce ONE3D a vystavovatele Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně.

Poprvé se na letošním MSV udělovaly také Ceny za průmyslový design, a to v režii Design Centra CzechTrade. Cílem nové soutěže je popularizace průmyslového designu jako nástroje pro kreativní řešení v oblastech strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Hodnotitelská komise vybírala ze všech vystavených exponátů a první místo udělila společnosti Prusa Research za Delta kinetickou 3D tiskárnu PRUSA PRO HT90. Druhou cenu převzala firma Pegas–Gonda za design dvousloupové pásové pily 540 HORIZONT X. Jako třetí byla oceněna společnost JC – Metal za sady rychloupínek a svěrek.

Další ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu se uskuteční od 7. do 10. října 2025.

www.bvv.cz 

Hodnocení článku: