Konkrétní příklady budou k vidění v expozicích napříč všemi obory a veletržními halami, ale ucelený pohled na budoucnost průmyslu návštěvníci získají v pavilonu F díky projektu Digitální továrna 2.0, který se zaměří na technologickou transformaci české ekonomiky. Zlatým partnerem projektu se stala společnost Siemens. Mezi další partnery patří společnosti Cerebrica a Grant Thornton. Institucionálním partnerem je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.
Pandemie ukázala, že digitalizace je nezbytností. Nikdo dnes nepochybuje o užitečnosti home office a vzdálených připojení na firemní systémy. Nicméně průmysl obecně se nachází na bodu přechodu. Nestačí jen technologická znalost a schopnost vyrobit určitý komponent či ideálně finální výrobek. Klíčová je schopnost inteligentní práce s daty, a to jak s interními, tak externími.
„Česká ekonomika je z velké míry spojena s průmyslovou výrobou, a proto je nyní na rozcestí. Cílem je zvládnout technologickou transformaci srovnatelnou s ekonomicko-politickou transformací raných devadesátých let,“ sdělil spoluorganizátor Digitální továrny 2.0 Zdeněk Havelka ze společnosti Cerebrica. Digitální továrna 2.0 chce ukázat cestu, jak tuto transformaci zvládnout. Snahou je, aby se Česká republika stala „laboratoří Evropy“, kde se nasazují, pilotují a úspěšně rozvíjejí nové technologie a s nimi spojené postupy průmyslové transformace vedoucí k vyšší efektivitě a ekologicky čistému průmyslu. Český průmysl potřebuje změnu od tradičních průmyslových podniků k „technologickým pilotům“ evropské ekonomiky. Expozice Digitální továrna 2.0 chce ukázat, jak tuto změnu rozběhnout a zvládnout technologickou transformaci spojenou s digitalizací. To vše v souladu s Národním plánem obnovy České republiky.
Expozice transformačních technologií
V rámci Digitální továrny 2.0 bude realizována prostorově propojená, tematicky strukturovaná expozice složená z ostrůvků vystavovatelů definujících jednotlivé komponenty digitální továrny. Představí se zde firmy jako Siemens, 3Dees Industries, 4dot Mechatronic Systems, Act-in CZ, AYES, Bits4s, Bossard CZ, Cerebrica, dataPartner, EasyCargo – Load efficiently, Grant Thornton, Hardwario, Intemac Solutions, Leadspicker, Mark2 Corporation Czech, NeuronSW, Optisolutions, SIDAT, SKF CZ, stoba Precizní Technika, SysTech Group, The Cloud Provider či UNIS.
Digitální stage
Digitální stage je prostor navazující na expozici transformačních technologií, ve kterém vystavovatelé odprezentují svá řešení a zajímavé případové studie. Aktivity na digitální stagi jsou paralelně vysílány online. Následně je vše zpracováno do archivu, který je přístupný i po skončení akce.
Konference „Česká republika – průmyslová velmoc 2028?“
Druhý ročník mezinárodní konference se zaměří na otázku digitální transformace v pocovidové době a následné datové propojovaní firem vedoucí ke zvýšení efektivity vzájemné mezifiremní spolupráce. Konference se bude věnovat definici strategických záměrů rozvoje ČR i případovým studiím o úspěšných řešeních a postupech. V rámci jednotlivých bloků budou představeny ty nejefektivnější nástroje a postupy v řešení problémových oblastí. Účastníci budou mít také jedinečnou příležitost zapojit se do diskuse s klíčovými "hráči" Průmyslu 4.0. Mezi řečníky nebudou chybět například Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny SIEMENS Česká republika, nebo Vladimír Mařík, vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze. Na otázku, zda budoucnost rozvoje České republiky spočívá v nové podobě průmyslu vzniklé kombinací expertních znalostí s novými technologiemi (umělá inteligence, digitální dvojčata, 5G sítě), bude odpovídat náměstek MPO pro digitalizaci a inovace Petr Očko, který představí též možnosti financování transformačních projektů firem z Národního plánu obnovy. Možnosti rozvoje dále nastíní a zhodnotí přední čeští ekonomové. Konference se uskuteční ve středu 10. listopadu.