Jste zde

Hledá se malina. Stará malina...

V celosvětové soutěži o nejdéle sloužící aplikaci Raspberry Pi, se našly nejméně tři projekty, které jsou používány již od roku 2014

Farnell pro oslavu desetiletého výrobní a distribuční partnerství s Raspberry Pi zvolil soutěž s originálním zadáním. Hledá nejdéle aktuálně používanou aplikaci Raspberry Pi. U příležitosti tohoto významného výročí rozdává 10 hlavních cen, které se skládají z 10 počítačů Raspberry Pi Pico a kamery Pi NoIR 8MP, profesionálním konstruktérům, amatérům, tvůrcům, pedagogům nebo studentům, kteří předvedou nejdéle sloužící aplikaci Raspberry Pi.

Soutěž již v tuto chvíli zná vítěze, tři účastníci úspěšně doložili nejdéle sloužící aplikace, které se doposud používají. Všechny tyto aplikace byly vyvinuty v roce 2014 a patří mezi ně: 

  • Monitor energie pro domácí automatizaci a termostatová aplikace na základě modelu Raspberry Pi B+. Aplikace pracovala jako server pro různé aplikace, včetně řízení vytápění domácnosti, inteligentního zobrazení měření energie, klienta pro internetové rádio a vánoční výzdoby.
  • Softballový systém PiCam, využívající model Raspberry Pi 1B pro kameru, která zaznamená odpal a pomocí pohyblivé kamery PiCam zachytí softballového hráče při běhu na první metu. Systém se spouští pomocí směrového mikrofonu poblíž pálkaře.
  • Monitor dopravní zácpy s použitím modelu Raspberry Pi B, jenž kontroluje dopravu na dálnici, a jestliže dojde k problému, kvůli němuž by uživatel přijel pozdě do práce nebo domů, zasílá upozornění na telefon.

Další kreativní přihlášené systémy zahrnovaly rozhraní pro snímač krevního tlaku na základě Raspberry Pi, chytrý zabezpečovací domácí kamerový systém a aplikace pro automatické zavlažování trávníku a jezírka. Kompletní blog soutěžních příspěvků může být inspirací každíému vývojáři i fandovi. 

 


Romain Soreau, vedoucí oddělení jednodeskové výpočetní techniky Farnell, řekl: „Jsme rádi, že jsme se podíleli na obrovském růstu a dopadu, který Raspberry Pi zaznamenalo po celém světě, a že jsme pomohli dalšímu vzdělávání mladších generací a rozvoji inovativních aplikací SBC. Díky rychlému rozšíření se Raspberry Pi stal nejprodávanějším osobním počítačem všech dob ve Velké Británii. Raspberry Pi je nyní po PC a Mac třetí nejoblíbenější univerzální počítačovou platformou na světě a používají ji miliony mladých lidí, akademiků, amatérů a průmyslových podniků.“

Farnell rozdává 10 balíčků hlavních cen, které zahrnují následující produkty:

  • Raspberry Pi Pico - Flexibilní, vysoce výkonná a levná vývojářská platforma, kterou lze nasadit přímo do koncových produktů. Raspberry Pi Pico má 2 MB integrované QSPI Flash, má 26 multifunkčních pinů GPIO, z nichž tři lze použít v analogových vstupech, a integrovaný buck-boost regulátor.  K dispozici jsou uživatelsky přívětivé vývojové nástroje včetně jednoduchého programování drag and drop prostřednictvím micro-USB, 3pinového konektoru Serial Wire Debug (SWD) pro interaktivní debugování, komplexní C SDK a vyspělý port MicroPython. Raspberry Pi Pico je navržen pro integraci do řady profesionálních aplikací s mikrokontrolérem s pokovenými hradbovými ploškami.
  • Pi NoIR 8MP Camera - Modul infračervené kamery je vybaven stejným 8MP obrazovým snímačem jako standardní kamera Raspberry Pi bez infračerveného filtru pro zvýšení citlivosti na infračervené světlo. Pi NoIR je kompatibilní se všemi modely Raspberry Pi a poskytuje vysoké rozlišení, vysokou citlivost, nízké přeslechy a nízký šum při snímání obrazu v ultra malém a lehkém provedení. Kamerový modul se připojuje k desce Raspberry Pi prostřednictvím konektoru CSI, který je schopen zpracovávat vysoké rychlosti přenosu dat.

Příklady aplikací Raspberry Pi

Společnost Farnell hledá příklady integrovaných projektů a jiných systémů založených na Raspberry Pi, které jsou v provozu delší dobu od uvedení původní produktové řady na trh v roce 2012. Porotu zajímají také starší systémy, které významně ovlivnily inovativní technologie, a nasazení, která jsou dlouhodobě používána.

Mezi inovativní aplikace, které ukazují, jak se Raspberry Pi používá po celém světě, patří:

  • Robotická „vydra“ pro sledování ryb - projekt Fish Otter norské vědecké a technické univerzity využívá čtyři autonomní katamarány řízené počítačem Raspberry Pi 4, které jsou určeny k trvalému sledování polohy ryb. Pomocí malých zařízení vysílajících zvuk připevněných k rybám mohou výzkumníci a ochránci přírody lokalizovat rybí populace pod vodní hladinou.
  • Snímače tlaku v chodidle detekující Parkinsonovu chorobu - Tým z Národní univerzity Yang Ming Chiao Tung vyvinul vložku do bot detekující tlak v chodidle, která umožňuje odhalit Parkinsonovu chorobu. Signály ze senzorů ve vložkách bot uživatele jsou vysílány do přenosného počítače Raspberry Pi 3, který měří jeho chůzi během dne. Abnormální chůze může poukazovat na Parkinsonovu chorobu a její včasné odhalení dává lidem větší šanci na kvalitní život po co nejdelší dobu.
  • Sady zachráněné před škůdci pomocí Raspberry Pi - Výzkumníci z univerzity v Trentu vyvinuli zařízení na základě Raspberry Pi, které automaticky detekuje škůdce v ovocných sadech a umožňuje včasné preventivní zásahy. Vestavěný systém využívá strojové učení ke zpracování snímků pořízených uvnitř feromonových pastí a počítač Raspberry Pi spravuje senzor, zpracovává pořízené snímky a předává je ke klasifikaci. Při ručním provádění tohoto úkolu zemědělci obvykle kontrolují pasti na tesaříky dvakrát týdně. Tento automatizovaný systém kontroluje feromonové pasti dvakrát denně, takže je mnohem pravděpodobnější, že odhalí napadení dříve, než způsobí škody.

Farnell je nejdéle působícím partnerem společnosti Raspberry Pi a má na skladě kompletní řadu jednodeskových počítačů Raspberry Pi (SBC), které zákazníkům umožňují sestavit širokou škálu zařízení pro profesionální, komerční, vzdělávací nebo domácí použití. K dispozici je různorodý ekosystém příslušenství, včetně pouzder, napájecích zdrojů, kabelů micro HDMI a nové kamery s vysokým rozlišením Raspberry Pi.

Farnell dokáže také nabídnout pomoc s pořizováním a seskupením zařízení pro velké programy na míru. Zákazníci navíc mohou využít technickou podporu, která je v pracovní dny dostupná 24 hodin denně, volný přístup k cenným online zdrojům na webových stránkách společnosti Farnell a komunitu inženýrů a tvůrců s názvem element14.

Další informace a podmínky účasti v soutěži najdete na stránkách Farnell a element14.

Hodnocení článku: