Jste zde

Jak je to se sítěmi 5G?

Milion různých zařízení na 1km2, rychlá data a streamy v jedné síti spolu s IoT a smart technologiemi. To je současný obraz mobilních sítí páté generace. Jaký je dnešní stav, na co se připravit a čeho se nebát?

Svět je plný novinek. Auta již mají chytrý infotainment a jezdí sama. IoT a jeho obchodní příležitosti spadly do rukou obchodníkům a praktikům. Vizionáři hledí dále. Aktuálně k sítím 5G, tedy mobilním sítím páté generace. Existují různé organizace, které se sítím 5G věnují:

 

Aktuálně také proběhly celosvětové konference. Jedna v Londýně https://5gworldevent.com/ a jedna v Aténách EuCNC 2016 (European Conference on Networks and Communications) http://www.eucnc.eu/ . Další konference pod hlavičkou 5G World následují po celém světě https://5gworldseries.com/ .

Všude se hovoří o vizích a budoucnosti. Počet zájmových organizací, které se tématem zabývají naznačuje, že opět nevznikne jediný standard, ale řada různých, které si budou říkat 5G. Podobnou cestou v posledním roce prošel i internet věcí, kdy tento marketingový termín využil každý, kdo mohl. Reálný stav příprav ukazuje harmonogram, který v rámci konference představila 3GPP:

The latest plenary meeting of the 3GPP Technical Specifications Groups (TSG#72) has agreed on a detailed workplan for Release-15, the first release of 5G specifications. The plan includes a set of intermediate tasks and check-points (see graphic below) to guide the ongoing studies in the Working Groups. These will get 3GPP in a position to make the next major round of workplan decisions when transitioning from the ongoing studies to the normative phase of the work in December 2016:- the start of SA2 normative work on Next Generation (NexGen) architecture and in March 2017:- the beginning of the RAN Working Group’s specification of the 5G New Radio (NR).

Shrnuto: Udělejme plán, ale buďme opatrní. Aktuální informace z londýnské konference ukazují, že 3GPP neplánuje vydání standardu (Release 15) před polovinou roku 2018. Podobně jsou na tom ostatní. Všechny organizace přitom cílí ke stejnému datu. Rok 2020, kdy chtějí spustit první sítě.

Technologická vize 5G

Technicky vzato si vizionáři ukrojili poměrně velké sousto. Do standardu pro 5G sítě chtějí dostat vše, co si dnes dokážeme představit pod pojmem mobilních sítí. Rychlá data, videostreamy, datové streamy mezi servery, internet věcí, smart technologie pro města, řízení dopravy, průmyslové aplikace….

Dostávají se tak na neprobádané pole, kdy jeden protokol a jedna fyzická vrstva bude muset zvládnout připojovat a odpojovat různá zařízení s různou prioritou a vysokou úrovní bezpečnosti. Pro takový úkol ale nestačí vzít existující architekturu a jednoduše ji přesunout do nového frekvenčního pásma. Firmy se vrací na úroveň výzkumu a přitom jsou tlačeny vlastními plány.

Od prvních specifikací pro 5G sítě v první polovině roku 2017 tedy nemůžeme očekávat reálné informace a parametry, se kterými se objeví ve vzduchu po roce 2020, ale spíše rámec, popisující služby a možnosti.  Nejméně další rok bude obdobím nejistoty a první čipy pro 5G zařízení nejspíš nepřijdou na trh dříve než v roce 2019. 

Jak bude vypadat standard je nejisté. Vše je nyní v rukou firem, které investují do výzkumu. Jejich výsledky určí podobu standardu a následně jim zajistí zisk.I výrobci, kteří již do výzkumu investují, se proto drží při zdi. Například Samsung na konci června 2016 oznámil hotový vývoj antény a zesilovače pro 5G sítě, tedy prvků které jsou čistě v oblasti RF a nemají s protokolem sítě žádnou souvislost. Ve stejný den oznámil první úspěšný handover, tedy předání zařízení mezi více buňkami sítě 5G.

Aktuální stav technologie 5G shrnuje výstižně i  wikipedia - "5G conceptual (currently under formal research & development)  https://en.wikipedia.org/wiki/5G

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Cca. 25 km od centra Prahy chodí stěží 2G. 3G nikoliv. Nepochopil jsem smysl článku. Technicky hezké, ovšem ne v ČR.