Dochází Eaglu dech?
A není řeč jen o Eagle, ale i o Mentoru a Altium Designeru. Všechny programy jsou velmi dobře zapasované na trhu, mají své zastánce i odpůrce a mají také svá pevná licenční pravidla a cenu. Tyto podmínky jsou často nepřekročitelnou překážkou pro startupy. Ty tak sahají po řadě dalších dostupných nástrojů, včetně open source, jako je například KiCAD (více v článku Tisíc součástek a jedna knihovna pro KiCAD). Své místo na trhu získávají i zcela nové přístupy, reprezentované například cloudovým EDA nástrojem QuadCept nebo Cadstar se svojí free verzí Express.
Generovat data jednotlivě pro všechny systémy je nemožné, stejně tak jako výrobci systémů nemohou ustát tempo vývoje nových součástek a připravovat vlastní knihovny. Ultra Librarian se tak stává platformou, která je prostředníkem mezi několika světy. To pochopila i řada výrobců s globálním dosahem a data pro UL připravují například ADI, Maxim,TI, Renesas nebo TE Connectivity.
Dělají elektroniku i strojaři?
Druhá otázka se netýká úpadku řemesel, ale standardů v různých firmách. Zatímco čistokrevní vývojáři elektroniky jistě nějaký PCB designer určitě mají, je otázkou, co s balíkem návrhu, který se má stát součástí robotické linky nebo auta. Průmysl dnes na blackboxy přestává slyšet, takže deska plošného spoje a její zadrátování se stává součástí detailního výkresu celé sestavy. A zde se objevuje velký tržní potenciál a elektronický design vstupuje do domény klasického CAD. A právě poskytovatelé CAD řešení jsou druhou významnou skupinou firem, která spolupracují s Ultra Librarian.
Oba aspekty, tedy dostupnost nástrojů pro inovativní firmy i standardizace v korporátním sektoru a prolínání designu elektroniky s celkovým vývojem výrobku, nahrávají sdílení dat. Je vidět, že distributoři se snaží tuto šanci využít.