V Hannoveru budou představeny technologie a řešení, které umožní průmyslu vyrábět na konkurenceschopném a udržitelném základě. Veletrh bude o inteligentní a uhlíkově neutrální výrobě, umělé inteligenci, vodíku a mezisektorových energetických řešeních. Vystavovatelé ukážou, že konkurenceschopná průmyslová výroba je v Evropě možná.
Umělá inteligence: další úroveň průmyslové digitalizace
Již více než deset let je veletrh HANNOVER MESSE nejdůležitějším veletrhem digitalizace průmyslu. Umělá inteligence nyní posouvá průmyslovou digitalizaci na další úroveň tím, že přináší revoluci v průmyslu, zefektivňuje procesy a přidává hodnotu. Využitím umělé inteligence budou společnosti schopny zkrátit dobu vývoje a zároveň ušetřit zdroje a energii. Firmy musí investovat již nyní a především seznamovat své zaměstnance s možnostmi, které umělá inteligence nabízí, jinak zůstanou pozadu za konkurencí.
Na veletrhu Hannover Messe budou k vidění konkrétní aplikace: roboti, které lze ovládat hlasem, stroje, které automaticky rozpoznávají vady; nebo systémy, které zkracují prostoje díky prediktivní údržbě. V blízké budoucnosti bude generativní umělá inteligence schopna navrhovat stroje. To povede k zásadním změnám v pracovních profilech inženýrů – což je téma, o kterém se bude diskutovat i na veletrhu Hannover Messe.
Na tiskové konferenci před veletrhem zaznělo, že růst průmyslu v Evropě bude vyžadovat regulační rámec, který podpoří inovace a podnikání. Hannover Messe je přesně tím místem, kde se prostor pro společná řešení otevírá. Očekává se, že se veletrhu zúčastní více než 300 ekonomických delegací, v první řadě německý kancléř Olaf Scholz, který společně s norským premiérem Jonasem Gahrem Størem veletrh zahájí veletrh. Kromě toho předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a německý ministr hospodářství Robert Habeck využijí přední světový veletrh pro průmysl k výměně názorů se zástupci průmyslového sektoru. Hlas průmyslu je přitom jasný. Má-li si Evropa zachovat podstatnou a udržitelnou výrobu a investice, musí být množství byrokracie urychleně sníženo, například rychlejším plánováním a povolovacími postupy.
Mezi vystavujícími společnostmi jsou globální technologičtí giganti, jako jsou Accenture, AWS, Bosch, DELL Technologies, Google, Microsoft, SAP, ServiceNow, Schneider Electric a Siemens, stejně jako technologičtí lídři pro malé a střední podniky, jako jsou Beckhoff, GP Joule, ebm-papst, Ericsson, Festo, Turck, Harting, ifm, igus, LAPP, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact, Rittal, Schunk, SEW-Eurodrive, Wago, WIBU a Ziehl-Abegg, a také renomované výzkumné organizace, jako jsou Fraunhofer-Gesellschaft a Karlsruhe Institute of Technology (KIT) a více než 300 průmyslových startupů.
Českých firem najdeme v seznamu vystavovatelů více než dvacet, z oblasti automatizace například výrobce senzorové techniky Sensitm experta na bezpečnost Invanta nebo výrobce robotů pro pěstitelské práce Fravebot.
Hannover Messe je přední světový veletrh průmyslové techniky. Jeho hlavní téma "Energizace udržitelného průmyslu" sdružuje vystavující společnosti ze strojírenství a elektrotechniky, digitálního průmyslu a energetiky, aby představily řešení pro budoucnost výroby a dodávek energie. Mezi hlavní témata patří Průmysl 4.0/Manufacturing-X, energie pro průmysl, digitalizace/umělá inteligence a strojové učení, uhlíkově neutrální výroba a vodíkové a palivové články. Program doplňují konference a fóra. Příští ročník se koná od 22. do 26. dubna 2024 v německém Hannoveru. Norsko je partnerskou zemí.
https://www.hannovermesse.de/en/