Jste zde

Příležitost v IoT pro malé firmy má jméno HWPortal.cz

Byznys v IoT se otevírá, přichází řešení nejen pro velké integrátory. HWPortal.cz mohou do svých řešení snadno integrovat poskytovatelé služeb, stejně jako servisní firmy a svým zákazníkům poskytnout přidanou hodnotu bez investic a rizik.

Sektory IT, telekomunikací i průmyslových systémů mají v posledních letech podobný vývoj. Nové technologie, postavené na high-tech novinkách, se na trh dostávají prostřednictvím čím dál užší skupiny velkých firem, které mezi sebe jen tak někoho nepustí. Menším firmám, které působí v regionech, tak mizí příležitosti před očima. Dodávky systémů převzali velkoobchodníci a servis firmy, nasmlouvané přímo výrobci nebo operátory. Vstupenka do takového klubu je pro řadu menších a středních firem nedostupná. Výrobci obvykle vstup omezují přehnanou cenou servisních přístrojů, školení nebo licencí. Stejný model se velcí hráči snaží udržet také v oblasti IoT. Služby koncipují pouze pro koncové uživatele a do partnerského programu vpustí pouze velké firmy.

HW server se rozhodl tuto mezeru využít a nabízí i menším firmám příležitost, jak participovat na trhu IoT i bez vysokých investic nebo nákladných školení. Nový HWPortal.cz mohou firmy poskytovat zákazníkům, jako součást svých řešení a služeb, zejména v oblastech monitoringu a ovládání:

  • Prostředí budov
  • Prostředí technologických místností
  • Skladů, zboží a materiálu
  • Chladících boxů, obchodních prostor
  • Zařízení pro pěstování rostlin, zeleniny
  • Chovná zařízení
  • Vzdálených technologií (např. vodní zdroje atd.)

HWPortal podporuje širokou škálu senzorových řešení a způsobů komunikace. Aby byl portál k dispozici co nejširšímu okruhu uživatelů, je provozován jako veřejná služba. Firmy tak nemusí investovat do pořízení vlastních serverů, licencí, které nepotřebují, ani řešit složitá síťová nastavení. Senzorová zařízení a portál mají všechny funkce nakonfigurovány tak, aby připojení i případné změny nezabíraly zbytečně čas.

Firmy, které se rozhodnou HWPortal integrovat do svých řešení nebo na něm postavit zcela novou službu, mohou využít celou škálu senzorů, dodávaných firmou HW server, nebo použít senzory svých dodavatelů, stejně jako u dalších prvků infrastruktury. Omezený mají pouze výběr zařízení, která odesílají data do HWPortal. To je vyváženo tím, že zařízení spolu s portálem poskytují řadu pokročilých funkcí, které nepotřebují žádné programování, ani speciální znalosti. Prodejce či servisní firma v tomto případě profituje také z toho, že služby portálu, poskytovaného jako služba, jsou trvale upgradovány a aktualizovány, aby zajistily 100%funkčnost a bezpečnost. Nízké licenční poplatky nijak výrazně nezatíží poskytovatele ani zákazníka.

Jak mohou firmy HWPortal začlenit do svých služeb?

1. Vybrat si zařízení na obchod.hw.cz a připojit je do portálu. K dispozici jsou teplotní senzory, digitální vstupy (detektory), vlhkostní senzory, zařízení pro sledování potřeby energie, detektory plynů, světelné senzory, voltmetry, proudové senzory, měřiče tepla (kalorimetry) nebo detektory kapaliny či zaplavení. Pro 3 a méně zařízení je portál k dispozici zdarma.

2. Pro větší počet zařízení a nadstandardní služby je poskytována roční licence. Servisní partner a uživatel má k dispozici plnou funkcionalitu portálu, včetně možnosti založení účtů, skupin uživatelů, skupin senzorů a jejich oddělené sledování. Servisní firma má přehled o všech senzorech a zařízení svých zákazníků, zatímco jednotlivý zákazníci mají přístup k přehledům pouze u svých senzorů a zařízení. I v tomto případě je provoz portálu plně zajištěn firmou HW server a partner pouze spravuje účty a data svých zákazníků.

3. Pro větší projekty je možné HWPortal spustit také ve virtuálně privátním režimu. Partner má svůj portál (pro jeden projekt či pro své zákazníky) a HW server pro něj zajišťuje údržbu tohoto virtuálního portálu. Tento model je vhodný pro větší projekty, ale i tak je díky technické připravenosti celého cloudového řešení a virtualizaci spojen s relativně nízkou investicí.

Tři, dva jedna... začínáme!

HWPortal nabízí firmám řadu možností, jak do svých služeb a řešení integrovat monitoring senzorů, sběr dat, přehledové dashboardy, odesílání alarmů a další funkce. Vedle ekonomického aspektu, kdy dodavatel nemusí investovat žádné prostředky do spuštění projektu je důležitý také čas. Jaký čas je potřebný na spuštění projektu pro zákazníka?

Pro malé projekty, které využijí pouze bezplatný přístup k portálu, jsou potřeba řádově desítky minut. Portál je dispozici trvale a okamžitě, prodejce tak musí pouze vygenerovat přístupové účty, nastavit oprávnění a připojit zařízení. Tento režim je výhodný také pro ověření funkčnosti nebo předvedení projektů potenciálnímu zákazníkovi. U větších projektů, kde partner ví, že využije placené licence, je potřebný čas také velmi krátký, protože HW server dá partnerovi potřebný přístup ihned po zaplacení licenčních poplatků. Prodejce ale nemusí podstupovat riziko nákupu licencí ani technologie v předstihu. To je důležité u projektů, kde je nutný ověřovací provoz nebo vývoj celé aplikace.

HW server je připraven firmám pomoci s integrací a podpořit jejich projekty. Příležitosti tak mají mimo jiné i malé firmy s různými cílovými skupinami, jako jsou regionální dodavatelé zabezpečovací techniky, IT nebo telekomunikací, poskytovatelé internetových služeb, výrobci výdejních a prodejních terminálů, instalační a servisní firmy v oboru skladových technologií a chladících boxů nebo dodavatelé vybavení zemědělských podniků.

Uvedená řešení nabízí HW server jako provozovatel HWPortal.cz a distributor výrobků HW group. Máte zájem o toto řešení? Kontaktujte našeho specialistu, který se Vám bude rád věnovat - p. Petr Burda (burda@hw.cz ), +420 607 090 474. Petr Burda byl také hostem elektrika.tv na MSV 2019, kde hovořil o možnostech HWPortalu.

http://www.hwportal.cz
https://obchod.hw.cz/eshop/produkty/kategorie/monitoring-prostredi

Hodnocení článku: