Jste zde

Řešení v inteligentních budovách stojí i na našich produktech

Co tvoří v automatizovaných budovách současnosti přístupové a bezpečnostní systémy? Kontrola a řízení spotřeby energií, osvětlení nebo vzduchotechniky? Máte pravdu, jsou to elektronické součástky, moduly a produkty.

Smart budovy můžeme popsat jako "automatizované budovy", "inteligentní budovy" nebo budovy využívající smart technologie.

Základními požadavky na „smart budovu“ je bezpečnost a optimalizována energetická náročnost. Kromě toho musí poskytovat uživatelům a obsluze prostředí, které je nejen optimalizováno na komfort a energetickou účinnost, ale musí se umět přizpůsobit i jejich aktuálním požadavkům.

Smart řešení v inteligentních budovách:

Kontrola vstupu nebo přístupové systémy

Slouží k zajištění ochrany vstupu do bytových domů, sklepů, kanceláří a jiných prostor.

Možností pro takové systémy je opravdu hodně. Do popředí se dostávají řešení, která využívají biometrické údaje jako otisk prstu, oční duhovku nebo lidský hlas. Prozatím nejrozšířenějšími zůstávají systémy využívající RFID prvky, případně systémy využívající čárové kódy.

V nabídce SOS electronic najdete více typů RFID čteček a tagy různých tvarů - karty, náramky i klíčenky. Samozřejmě i čtečky čárových a QR kódů. Všechny výstupy z čteček následně zpracuje průmyslový počítač a rozhodne o vstupu žadatele. I ten najdete v sortimentu.

Bezpečnostní systémy

Ochrana majetku je po zdraví obvykle na některém z dalších míst

K součástkám, které pomohou chránit majetek a soukromí před nepovolanými, patří pyrosenzory, jednoduché spínací kontakty na dveře a okna, ale i optické závory. Inteligenci tomuto systému dodají komunikační moduly.

Poplašná zařízení

Bezpečnosť je v budově, která využívá smart technologie, na prvním místě. Nástrah je opravdu mnoho. Požár, kouř, jedovaté nebo jinak nebezpečné plyny, ale například i přítomnost zbraní.

V nabídce najdete široký sortiment senzorů plynů.

Topení, vzduchotechnika, klimatizace

Vědecké studie ukazují, že pro optimální výkon člověka je nutná určitá teplota okolí.

I tady platí, že nejprve měříme aktuální stav, např. teplotu a vlhkost senzory Sensirion, poté náš systém vydá povely k optimalizaci. Např. ke spuštění chladících ventilátorů od výrobce EBM-Papst na střeše. K revizím zařízení pro topení i chlazení a k odhalování úniků vám zase spolehlivě poslouží termokamery značek Flir nebo Fluke.

Řízení osvětlení budovy a v budově

Jedním z dominujících hráčů na trhu s komponenty pro instalaci a řízení světel v objektech všeho druhu je firma WAGO.

Jejich systémy řízení osvětlení zahrnují:

  • vypínání / zapínání (s časovými funkcemi-schodiště, s pohybovými detektory nebo senzory osvětlení),
  • stmívání, může být v kombinaci s detektory přítomnosti osob,
  • řízení intenzity, příp. teploty světla,
  • nouzové osvětlení,
  • měření spotřeby pro osvětlení,
  • v neposlední řadě projektovou dokumentaci pomocí softwaru.

Díky konektorovému systému WINSTA bude instalace osvětlení jednoduchá, rychlá a hlavně spolehlivá. Značka Wago má v nabídce široký sortiment komponent pro využití protokolu DALI, ale i standardu KNX.

Kontrola a řízení spotřeby energií

Od inteligentní budovy očekáváme, že si udrží spotřebu v optimálních mezích. Máme na mysli především elektrickou energii.

Začít je potřeba už od měření. K tomu se nabízí elektroměry od italského výrobce Finder a od německého Wago. S mechanickým počítadlem nebo LCD displejem, jedno i třífázové, ale i certifikované, vhodné k účtování spotřeby uživateli.

Moderní elektroměry samozřejmě už umí i komunikovat, a to dokonce v různých jazycích - M-Bus, Modbus, NFC.

Automatizace budov

Všechna předchozí řešení budou tvořit skutečně inteligentní systém, pokud se spojí do jednoho celku. Pomocí počítače nebo počítačů bude možné vše sledovat a ovládat automaticky s možností lidského zásahu.

Malé průmyslové počítače můžete doplnit šikovnými displeji s touch-panely.

Široký sortiment průmyslových počítačů, které mají vyšší úroveň bezpečného a spolehlivého provozu než běžné osobní počítače, najdete taky v portfoliu produktů. Stáhněte si přehled smart řešení v inteligentních budovách s odkliky na elektronické součástky. Interaktivní leták je v angličtině ve formátu PDF.

V případě, že se zajímáte nebo už připravujete řešení v některé z výše uvedených oblastí, neváhejte SOS electronic kontaktovat na adrese info@soselectronic.cz.

Rádi vám nabídnou své možnosti, podělí se o zkušenosti a najdou produkt, který se nejvíce hodí do vaší aplikace pro inteligentní budovy.

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.