Jste zde

RESET – standard prostředí staveb, o kterém ještě uslyšíme

Standardy RESET spravuje mezinárodní organizace GIGA, založená v roce 2008 v Kanadě. Standardy pro řízení spotřeby, odpadu nebo životního cyklu materiálů se dosud používaly zejména jako součást ERP řešení pro správu komerčních nemovitostí. Standard RESET se nyní posouvá o trochu dále a vstup firem jako Sensirion nebo Renesas napovídá, že svoji roli sehrají i při vývoji IoT zařízení.

RESET je akronym pro Regenerative, Ecological, Social and Economic Targets, tedy cíle, související s prostředím budov. RESET se zaměřuje pojmenování souvislostí a vytvoření struktury dat a analýz s využití nepřetržitého monitorování a cloudového softwaru pro zvýšení viditelnosti dat o zdraví a udržitelnosti v zastavěném prostředí. Mezi provozními standardy najdeme RESET Air, Reset Water, RESET Energy a RESET Waste. Tyto oblasti jsou dobře známy z teorie IoT a také z politických cílů EU i většiny zemí světa.

Nastavení standardů, plnění, případně certifikace budov podle nich vychází z možností dnešních technologií. Nepřetržitý monitoring, sběr a analýza provozních dat, optimalizace a regulace jsou plně závislé na možnostech senzorů a regulátorů v budovách. A tato linka propojuje zdánlivě nesouvisejí svět realitního trhu s vývojem elektroniky nebo HVAC systémů.

Například Renesas pro senzory kvality vzduchu ZMOD připravil firmware, který umožňuje inženýrům konfigurovat senzory tak, aby podporovaly různé standardy kvality ovzduší pro komerční a veřejné budovy. Komerční systémy HVAC směřují k autonomnímu monitorování kvality vzduchu na základě detekce škodlivých plynů ve vnitřních prostorách. A jako vždy, podpora ekologických norem zvyšuje hodnotu konečných produktů a jejich možnosti v nasazení v projektech, financovaných z různých dotačních titulů.

U senzorů kvality vnitřního vzduchu ZMOD4410 a kvality venkovního vzduchu ZMOD4510 Renesas podporuje možnost konfigurovat senzory pomocí firmwaru s cloudovým připojením. To umožňuje novým i stávajícím zákazníkům ZMOD implementovat podporu pro standardy technologie budov po celém světě. Této podpory může využít široká škála koncových produktů, včetně systémů HVAC, termostatů, chytrých spotřebičů a detektorů kouře.

„Jsme nadšeni, že Renesas navrhuje a vyrábí senzory, které jsou v souladu se standardy zelených a zdravých budov,“ řekl Stanton Wong, prezident RESET International Standard, organizace podporující sběr dat a průběžné monitorování budov prostřednictvím standardizace. „Vzhledem k tomu, že povědomí o dopadu environmentálních faktorů na zdraví neustále roste, je monitorování chování budovy pomocí senzorů nejlepším způsobem, jak pochopit a optimalizovat zdraví ve vnitřních prostorách. Těšíme se na technologické inovace, které Renesas přinese do tohoto průmyslu.“

 „Environmentální senzory jsou životně důležitým nástrojem pro zajištění zdraví a bezpečnosti obyvatel ve veřejných a komerčních budovách,“ řekl DK Singh, Sr. Director of Sensor Solutions Business ve společnosti Renesas. „Pomocí naší hardwarové a firmwarové platformy s umělou inteligencí mohou zákazníci snadno implementovat pokročilé senzory, které splňují různé standardy kvality vzduchu v budovách a poskytují tak bezpečnější a zdravější prostředí pro lidi na celém světě.“

Tento příklad potvrzuje trend, kdy se standardům různých úrovní přizpůsobí nejen hardware čipů a modulů, ale zároveň komunikační software a v tomto případě i firmware. Na jedné straně se z vývoje stává jednoduchá stavebnice, mizí ale přidaná hodnota vývojáře a zároveň se zmenšuje prostor pro jakékoli změny. Lze jen těžko očekávat, že firmware, který má z důvodu certifikace uzamčené sekce pro sběr dat, A/D převod i komunikaci s cloudem, půjde jakkoli modifikovat a vylepšit.

https://www.reset.build/

Hodnocení článku: