V dnešní době neustálého nárůstu cen energií, je důležité začít uvažovat o možnostech cenově dostupných úsporných řešení. Proto jsme vyzpovídali CEO Unipi technology Adama Škorpíka.
Jaká úsporná řešení můžeme realizovat již v řádu několika stokorun případně tisíc?
Úplně nejdůležitější je vlastně samotný stav před úspornými řešeními. První investice by měla mířit do monitoringu a tím zjistit, jaký je průměrný náklad na spotřebu celé domácnosti za jednotlivá časová období (např. zima vs. léto). Pokud víme, kde máme jakou spotřebu, tak poté i víme, kterým směrem úsporná řešení aplikovat.
Monitoring lze řešit několika způsoby, třeba právě investicí do monitorovacích zařízení, jako jsou naše řídicí jednotky, které ukládají data do databáze. Z té pak jednoduše vyčteme spotřebu energií, kde je nejnižší a kde je nejvyšší. V nejvyšších položkách můžeme také nejvíce ušetřit.
Jaké můžeme provést stavební úpravy domu, nebo bytu, aby se snížily zásadní energetické ztráty?
Jakmile monitorujeme spotřebu energie, snadno odhalíme zbytečné úniky. Stavební úprava by poté měla těmto únikům zamezit. Mezi ty levnější stačí například umět oddělit jednotlivé sekce domu (ne v každé sekci je nutné vytápět na vysoké teploty atp.), nebo si dát pozor na zakryté radiátory a tepelná tělesa. Obecně nebránit prostupu tepla v místnostech a systematicky, správně, větrat.
Uspořit lze i v případě spotřeby vody. Místo dlouhé koupele si někdy dát jenom krátkou sprchu. Rozsáhlejší stavební úpravy poté zahrnují výměnu oken, správnou izolaci a zateplení.
Jaké chyby lidé nejčastěji dělají, když se snaží o energetické úspory?
Nezjistí počáteční stav spotřeby energií - nezmonitorují svoji stávající situaci. Začnou se tak většinou snažit uspořit tam, kde nemají největší spotřebu, nebo i tam, kde úspora potřebná vlastně vůbec není.