Jste zde

23. červen: Women in Engineering Day

Farnell při příležitosti mezinárodního dne žen v technických oborech 2020 přináší tipy od profesionálek.

 

Při příležitosti mezinárodního dne žen v technických oborech 2020 zorganizovala společnost Farnell, globální distributor elektronických komponent a společnost skupiny Avnet, rozhovory s ženami napříč svou globální organizací s cílem oslavit jejich úspěchy v oboru a probrat klíčová témata, jako je rozmanitost na pracovišti. Do diskuze se zapojilo 12 žen na vedoucích pozicích ve společnosti Farnell ze všech částí světa. Cílem spolupráce bylo poukázat na sdílené zkušenosti, cesty a obtíže a pomoci tak ženám, které se chtějí ve své kariéře věnovat vědě, technologii, inženýrství a matematice (STEM).

V rozhovorech přišla řeč na provedená opatření na podporu zastoupení žen v technickém odvětví a dosažené pokroky, skupina přesto došla k závěru, že ženy jsou stále zastoupeny nedostatečně. Tématem diskuze byly také měnící se podmínky, způsoby, jakými urychlit odstranění genderové nerovnosti a jak podpořit příští generaci inovátorek. Skupina v rámci diskuze nabídla několik tipů pro budoucí inženýrky, které se chystají na práci v oblasti elektroniky.

Zde je několik jejich tipů:

  • Získejte co nejvíce informací o nových pokrocích, technologiích a změnách v odvětví. Abychom mohli něčím přispět, je zcela zásadní rozumět základům oboru.
  • Věřte si – ženy se někdy podceňují a pak se bojí pouštět do nových výzev, které by jim pomohly naplno využít jejich potenciál. Cílem by mělo být neustálé vzdělávání a osobní i profesní rozvoj.
  • Nebojte se náročných situací – často se ocitnete v situaci, kdy budete mít pocit, že něco nezvládnete, ale ve skutečnosti si dokážete poradit. Je správné opustit svou komfortní zónu a zkoušet věci, které jste nikdy nedělali, protože se může ukázat, že v nich vynikáte.
  • Nenechte se svázat stereotypy – pokud máte pro svou dráhu nadšení, nenechte se odradit, i když budete muset překonávat překážky. Je to otázka času, úsilí a přístupu.
  • Sežeňte si mentora, který vás bude provázet kariérou a pomůže vám rozvinout váš potenciál. Mentoři mohou mít nejrůznější podobu – někdo vám může pomoci uvědomit si vaše silné a slabé stránky a jiný vám zase pomůže vybudovat si síť kontaktů v organizaci.


Rozmanitost přispívá k robustnosti a flexibilitě pracoviště a je důležité nabízet více ženám příležitosti k inovaci. Přehlížení zaměstnankyň znamená plýtvání talenty. Z diskuse také vyplynuly nápady, jak zlepšit rozmanitost a zvýšit zastoupení žen v odvětví, například nabídnout dívkám dostatek ženských vzorů, které by zvýšily jejich motivaci věnovat se technickým oborům. Další informace o ženském panelu ve společnosti Farnell a celou konverzaci si můžete přečíst na adrese: https://www.element14.com/news/?h=1&t=News%20blog

Hodnocení článku: