Jste zde

Budujte inteligentní města s SOS electronic

Místo, kde jsou tradiční sítě a služby účinnější díky digitálním a telekomunikačním technologiím. Smart City aneb inteligentní město.

Díky moderním technologiím používáme méně prostředků, využíváme méně zdrojů a produkujeme méně škodlivých emisí. Prakticky to znamená efektivní síť městské hromadné dopravy, hospodárné zásobování vodou, spolehlivé služby pro odvoz odpadu a jeho zpracování, účinnější způsoby osvětlení a vytápění budov. Zahrnuje to ale i zodpovědné a interaktivní řízení města, bezpečnější veřejná prostranství a vstřícnost vůči potřebám stárnoucí populace. Již dnes žije ve městech 54% lidstva. Předpokládáme, že za 30 let to budou ⅔ populace. Investice do řešení pro Smart City jsou tedy investicemi do budoucnosti. V SOS electronic mají na zřeteli všechny tyto skutečnosti, poskytují výrobcům elektronických zařízení komponenty a podporu. Díky nim se jejich řešení dostanou na trh rychle a udržitelně.

Kategorie produktů a oblasti jejich použití v aplikacích pro Smart City:

Komunikace, antény - pro rychlejší a spolehlivější přenos dat aneb nervová soustava inteligentního města

Komunikace a přenos dat je v inteligentním městě klíčová. Údaje o stavu ovzduší, o situaci v dopravě, o osvětlení ulic a parkovišť, dokonce o stavu naplnění odpadkových kontejnerů. To vše se musí dostat na místo vyhodnocení a poté se povely k úkonům musí vrátit zpět na místo činu. Máme řešení pro každou z těchto aplikací.

 • Quectel - rádiové moduly pro komunikaci pomocí LTE, CAT M1, LoRa nebo NB IoT technologií a GNSS moduly pro určení zeměpisné polohy.
 • Lantronix a Wiznet - nabízejí wi-fi moduly.
 • 2J Antennas - antény pro všechny výše uvedené moduly.
 • Yitran - integrované obvody a moduly pro přenos dat po silnoproudých vedeních

Napájecí zdroje, akumulátory - elektrický proud je krví v tepnách inteligentního města

Napájení je pravděpodobně nejdůležitější součást každé aplikace. Speciální napájecí zdroje s rozšířeným rozsahem provozních teplot, ale i baterie, které vydrží 10 let.

 • Traco Power - široký výběr DC/DC měničů, které splňují nejpřísnější požadavky pro různé aplikace.
 • Fanso, EVE - lithiové baterie, různé verze podle charakteru zátěže.

Elektromobilita - smart město minimalizuje množství výfukových plynů

Podle Inrix 2020 Global Traffic Scorecard strávili loni řidiči v Bogotě v průměru 133 hodin v zácpě. Následují Bukurešť a New York s podobnými výsledky. To jsou čísla k zamyšlení i pro šikovné vývojáře našich zákazníků.

Částečným řešením je elektromobilita, která je nedílnou součástí přechodu na mobilitu šetrnou k životnímu prostředí. Důležité je to hlavně tam, kde je vysoká koncentrace vozidel, tedy ve městech.

Díky široké škále produktů a řešení jsme spolehlivým partnerem pro výrobce automobilů a nabíjecích infrastruktur.

 • Phoenix Contact - samostatné prvky, ale i celé sety pro nabíjení elektromobilů.

Konektory - každé spojení se počítá, aneb co člověk spojí, nechť se nerozpojí

Mnoho technických řešení jsme odpozorovali v přírodě. Podobně je tomu i v případě konektorů. Samec, samička, vždyť víte. Stále platí, že složitější elektronika se skládá z několika bloků a ty je třeba navzájem propojit. Ale i napájecí napětí je třeba přivést k zařízení. I venkovní anténu musíme připojit. Zde všude potřebujeme spolehlivý konektor. Aby montáž, oprava a výměna byly co nejefektivnější.

 • Wago - konektory, svorkovnice a také systémy, např. pro pouliční osvětlení.
 • TE Connectivity - nabízí tak široký rozsah konektorů, že uspokojí pravděpodobně všechny požadavky v každé čtvrti inteligentního města.

Displeje a optoelektronika - oči a tvář města

Moderní město informuje své obyvatele. Moderní zařízení informují svoji obsluhu. Nejvíce informací můžeme poskytnout očím. Zobrazovací panel je typickým komponentem pro ovládací panely, jakož i informační tabule, automaty na lístky a mnoho dalších. Vyžaduje se od nich vysoká spolehlivost a vynikající čitelnost.

 • Electronic Assembly - OLED displeje se širokým rozsahem pracovních teplot, inteligentní TFT displeje i s touch panelem.

Embedded systémy – počítače jako mozek města

Embedded systémy vyhodnotí údaje ze senzorů, přijímají povely od obsluhy, posílají řídící povely, mnohé počítače již disponují i umělou inteligencí. Takové systémy lze navrhnout z počítačů na modulech, z jednodeskových počítačů, z průmyslových základních desek, z disků SSD a RAM pamětí.

 • AAEON, Technexion a LEX System nabízejí SBC, Panelové PC a Box PC pro různé aplikace.
 • Apacer - průmyslové paměti pro výše uvedené počítače.

Senzory - smyslové orgány města

Senzory relativní vlhkosti, teploty, CO2, znečišťujících částic umožňují systémům monitorovat situaci v ovzduší, případně navrhovat účinná opatření pro zlepšení situace. Jiné senzory detekují přítomnost osob a objektů na sledovaných místech.

 • Sensirion - vyrábí spolehlivé a citlivé senzory se švýcarskou precizností pro měření teploty, vlhkosti, koncentrace plynů a pevných částic.
 • NISSHA FIS - vyrábí spolehlivé a citlivé senzory plynů s japonskou precizností.

Oblast Smart City je přímo stvořena pro nové a neobvyklé nápady. Někdy k tomu stačí pouze pár jednoduchých komponentů. Ty hledejte u SOS electronic, rádi vám s tím pomůžou. Více inspirací najdete v interaktivním přehledu ve formátu PDF.

Napište vaše požadavky a v SOS electronic vám vhodné řešení najdou info@soselectronic.cz.

 

Hodnocení článku: