Jste zde

Čeští vědci bodují mezi světovými hráči v oblasti umělé inteligence

Brněnská firma Bender Robotics se jako jediná česká společnost probojovala do mezinárodní prestižní soutěže IBM Watson AI XPRIZE. Úkolem soutěžících je navrhnout a připravit technologii, ve které bude umělá inteligence spolupracovat s člověkem tak, aby posunula vývoj lidstva.

Porota soutěže zveřejnila sto čtyřicet sedm vybraných nejlepších týmů, které budou soutěžit o 5 milionů amerických dolarů. Čeští vědci vyvíjí řešení pro chytré domy, které se dokáží o své majitele samy postarat a například jim i zachránit život. XPRIZE je celosvětová prestižní soutěž, v rámci níž vědci v různých disciplínách soutěží o nejlepší inovativní řešení a technologie, které pomůžou řešit největší problémy ovlivňující vývoj lidstva. Cílem týmů v soutěži IBM Watson AI XPRIZE je vyvinout řešení a na něm demonstrovat, jak může člověk spolupracovat s technologiemi umělé inteligence. Musí samy vybrat a definovat problém a navrhnout pro něj řešení. Český tým s názvem Home-X vyvíjí technologii pro inteligentní domy, které budou plně autonomní a naučí se „myslet“ a jednat za svého majitele. Jde o naprosto nový přístup, kdy se dům pomocí interakce s uživatelem sám naučí jeho styl života.

Tým firmy Bender Robotics.

Současné inteligentní domy nejsou skutečně inteligentní, jde jen o samostatné automatické systémy, které vzájemně nespolupracují a s člověkem moc nekomunikují. Naším cílem je vytvořit úplnou symbiózu člověka a umělé inteligence, která vytvoří novou kvalitu života. Jde o vyšší formu inteligence, která se naučí starat o dům stejně jako člověk. Můžeme si ji představit jako takového komorníka, který je neustále na blízku a hlídá dům i celou rodinu. 
Dům tak například ihned nahlásí, když dítě spadne do bazénu nebo se dostane ven z domu, anebo dokáže sám zavolat záchranou službu pro invalidu či starého člověka, který upadne a vyžaduje asistenci. Díky propojení v globální síti může například reagovat i na předpovědi počasí či pylové zpravodajství pro alergiky. Kromě bezpečnosti a pohodlí tyto domy ušetří energii a náklady na bydlení tím, že samy zanalyzují životní styl rodiny a zjistí, kde lze uspořit.

Do soutěže se kvalifikovaly čtyři stovky týmů z dvaceti jedna zemí, nejvíce z USA, Češi jsou jediní. Nyní postoupilo sto čtyřicet sedm, v listopadu deset nejlepších týmů pojede soutěžit o sto tisíc dolarů do Kalifornie. K hlavní výhře 5 milionů dolarů se vítěz dostane až za čtyři roky, během nichž týmy stále vyvíjí své projekty. Ty porota průběžně hodnotí a každý rok eliminuje počet účastníků soutěže.

Brněnská společnost Bender Robotics v roce 2009 představila autonomního prezentačního robota Advee, který se sám pohybuje a mluví. Dlouhodobě se věnuje vývoji komplexních mechatronických systémů. Mezi její hlavní aktivity patří zakázkový vývoj vestavěných systémů a elektroniky v oblastech zahrnující automotive, IoT či průmyslovou automatizaci. 
Vedoucí týmu Home-X doc. Ing. Stanislav Věchet, PhD. přednáší na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně a mezi jeho hlavní oblasti zájmu patří autonomní mobilní roboty a aplikace metod umělé inteligence v inženýrství. 
Více zde: http://homex.benderrobotics.com / http://www.benderrobotics.com

O soutěži XPRIZE:

Soutěž XPRIZE funguje od roku 1995. Její motivací je přinášet radikální objevy pro rozvoj lidstva prostřednictvím soutěže. Její organizátoři věří, že právě soutěž motivuje jedince, týmy i organizace k vývoji inovativních myšlenek a technologií, které pomáhají řešit ty největší problémy, se kterými se lidstvo potýká. Soutěží se v několika různých disciplínách, porotci bývají významné osobnosti v oblasti inovace, vědy a výzkumu a sponzory známé společnosti.
Více zde: http://www.xprize.org a http://ai.xprize.org
Vybrané týmy: http://ai.xprize.org/teams.

Hodnocení článku: