Jste zde

Chytré budovy a úsporné technologie na GREEN WAY 2025 v Brně

Odborníci debatovali o budoucnosti energetiky a stavebnictví. Šestnáctý ročník sympozia GREEN WAY v Brně, jehož partnerem byla opět LG Electronics, přinesl i oznámení vítězů studentských cen.

Ve dnech 8. a 9. dubna 2025 se v brněnském hotelu Avanti uskutečnilo již šestnácté sympozium GREEN WAY. Tato tradiční odborná akce přilákala stovky účastníků z řad odborné i laické veřejnosti, akademické sféry, státní správy i průmyslu. Program byl rozdělen do tří paralelně běžících panelů a nabídl pestrou škálu témat, která reflektovala aktuální výzvy v oblasti technických zařízení budov, energetické efektivity a legislativy. Sympozium slavnostně zahájil Jiří Petlach za organizaci STP. Úvodní den byl věnován především tématům snižování energetické náročnosti budov prostřednictvím moderních technologií, požární bezpečnosti a novinkám v oblasti tepelných čerpadel. Pozornost vzbudily také přednášky o možnostech ukládání energie a o praktických aspektech nového stavebního zákona a jeho prováděcích vyhlášek.

Druhý den sympozia přinesl mimo jiné témata akustiky v budovách, filtrace vzduchu, distribuce tepla a chladu v rezidenčním sektoru či snižování spotřeby energie klimatizačních systémů. Zazněly také příspěvky věnované státní podpoře inovací a energetice v průmyslových stavbách.

Součástí programu byla i studentská soutěž závěrečných prací, která již tradičně podporuje mladé odborníky a jejich inovační přístupy. Odborná porota ocenila nejlepší práce studentů z českých technických univerzit. První místo získala Ing. Marie Odehnalová z Fakulty stavební VUT v Brně za magisterskou práci Komunitní centrum, Malhostovice, v níž navrhla komplexní systém technických zařízení budov s důrazem na udržitelnost a využití obnovitelných materiálů v prostředí BIM. Druhé místo obsadil Bc. Josef Kovařík z Fakulty strojní ČVUT v Praze s bakalářskou prací na téma Regulace větrací jednotky na základě koncentrace VOC, ve které se zabýval praktickým využitím čidel a automatizovaného řízení kvality vnitřního prostředí. Třetí místo patřilo Ing. Danielu Vojtovičovi z Fakulty stavební VUT v Brně za práci Vytápění prostor s vysokou výškou stropu, kde zpracoval experimentální i projektové řešení pro energeticky náročné halové objekty. Mezi další soutěžní příspěvky patřila bakalářská práce Terezy Jiránkové věnovaná BIM modelu vytápění bytového domu, analytická práce Ing. Jana Říhy zaměřená na vnitřní prostředí školní kuchyně a návrh opatření pro jeho zlepšení, a studie Bc. Martina Kmenta na téma vytápění horských rekreačních objektů se zapojením netradičních prvků.

LG se na sympoziu představila nejen jako hlavní partner, ale také prostřednictvím několika odborných příspěvků. Tomáš Tuček uvedl první blok sympozia krátkým představením společnosti a její role jako generálního partnera. Petr Outrata se ve své přednášce zaměřil na novinky v oblasti tepelných čerpadel LG a Karel Dufek prezentoval řešení LG v oblasti chillerů a jejich uplatnění při snižování energetické náročnosti budov.

Příspěvky prezentovali zkušení odborníci z vysokých škol, výzkumných institucí, firemního sektoru i státních institucí. Mezi garanty jednotlivých bloků nechyběla jména jako Jiří Hubka, Václav Svačina, Petr Bureš, Karel Kabele či Lukáš Sýkora. Významnou roli sehrála také akademická obec, například z ČVUT v Praze nebo VUT v Brně. Společenský večer, který se konal první den v prostorách hotelu, přispěl k neformálnímu propojení odborníků a navázání nových kontaktů. Hosté si užili moravské víno, svijanské pivo a hudební doprovod cimbálové muziky Antonína Vrábela. 
Sympozium GREEN WAY 2025 potvrdilo svůj význam jako platforma pro sdílení zkušeností, výměnu informací a podporu inovací v oblasti stavebnictví a technických zařízení budov.

lge.com

Hodnocení článku: